Ana Sayfa Finans Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kayıt Ücreti Ne Kadar?

0
Paylaş
yurt dışından telefon getirmek
yurt dışından telefon getirmek

Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Son zamanlarda doların hızlı yükselişi nedeniyle telefon fiyatlarında ciddi anlamda artışlar gözlenmektedir.Durum böyle olunca vatandaşlar yurtdışından telefon getirmeye başlamaktadır.Fakat ülkemize yurtdışından telefon direkt olarak getirilmemektedir.Ülke girişleri sırasında telefonları-a kayıt ücreti ödeyip kayıt ettirmek zorunluluğu bulunmaktadır. Bu yazımızda ise yurtdışından telefon getirmenin maliyetleri ve telefon kayıt ücretinin ne kadar olduğu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Yurt Dışından Telefon Getirmek

Mantıklı bakıldığında ülkemizde telefon fiyatlarının yurtdışına oranla daha pahalı olduğunu görebilmekteyiz.Ülkemizde uygulanan vergi sistemin dolayı fiyatlar uçuk olmaktadır.Özellikle bazı marka ve modeller ülkemize ciddi anlamda yarı yarıya gelmektedir.Bu nedenden dolayı birçok kişi yurtdışından telefon almak mantıklı geliyor.Yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşlar öncelikle kayıt ücretlerini ödeyip gönül rahatlığıyla telefonu kullanabilmektedirler.Genel itibariyle bir yakını tarafından yurtdışından telefon almak isteyen vatandaşlar cazip telefon imkanları yararlanabiliyorlar.

Peki yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşlar kayıt ücretini ödeme zorunluluğunda bulunuyorlar mı?

yurt dışından getirilen telefonun kayıt ücreti ne kadar
yurt dışından getirilen telefonun kayıt ücreti ne kadar

Yurt Dışından Getirilen Telefonun Kayıt Zorunluluğu Var Mı ?

Maddi anlamda yurt dışından telefon getirmek avantajlı bir durum olsa da telefonu ülkemize getirdikten sonra bazı sorunlar ile karşılaşabiliyoruz.Öncelikle devletimiz yurt dışından ülkemize getirilen telefonların satışını direkt olarak engellemektedir.Bu engeli ise kayıt ücreti alarak sağlamaktadır.Yani yurt dışından telefon alan bir kişi ya da bunun satışını yapan bir kişi ülkeye soktuğunda bu telefonların kayıt ücretini ödemesi gerekmektedir.Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar kendi adına getirip kayıt ettirmek zorunluluğuyla telefonu kullanabilirler.Aksi takdirde kayıt ücreti ödemeden kullanılan telefonlar vatandaşlar için büyük sorun olabilmektedir.

48 ay vadeli telefon kredisi veren bankalar bulunmaktadır.Taksitli bir şekilde telefon sahibi olabilirsiniz….

İnternet Üzerinden Yurtdışından Telefon Getirilebilir Mi ?

Yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşların aklına ilk olarak internet üzerinden telefon almak gelmektedir.Fakat büyük bir çoğunlukla internetten telefon alanlar aldıkları telefonlar gümrükte takılmaktadır.Çünkü internet üzerinden telefon alımına devletimiz büyük bir önem göstermektedir.Bunun takibini yapan devletimiz kayıt ücreti ödenmediği için gümrükte kalmaktadır.Eğer gümrükte bir eşyanız var ise onun oradan çıkarmak oldukça zordur. Yurtdışından telefon alımı yapacaksanız bunu internet üzerinden değil de bir eş dost vasıtası ile yapmanızda yarar vardır.Çünkü eşiniz veya dostunuz üzerine kayıt ettirebilirsiniz. Bunu da yapabilmeniz için yurt dışından telefon alan bireyin pasaport ile kayıt ücreti ödemesi yeterli olmaktadır.

yurt dışından telefon nasıl getirebilirim
yurt dışından telefon nasıl getirebilirim

Yurt Dışından Getirilen Telefon Nasıl Kayıt Yapılır?

Yazımızda yurtdışından direkt olarak ülkemize telefon alınamadığından bahsetmiştik.Çünkü devletimiz yurt dışından telefon getirilmesine kesinlikle yasak getirmişti.Yurt dışından gelen telefonlara özel bir sistem ile takibi yapılmaktadır.Yurt dışından telefon getirmişsiniz e-devlet üzerinden kolay bir şekilde yurtdışından gelen telefonunuzun pasaport ile kaydını yapabilirsiniz.Fakat bunu yapabilmek için bazı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir.

Yurt dışından getirilen telefonu kayıt ettirmek için öncelikle;

telefonu pasaport sahibi kişilerin adına kayıt tutulmaktadır

Bu kayıt işlemini 120 gün içinde yapılmalıdır.

Kendi üzerine pasaportu ile kayıt yaptırmak isteyen kişi son 2 yıl içinde herhangi bir telefonu şahsına kayıt ettirmemiş olması gerekmektedir.

Yurt dışından getirilen telefonun IMEI numarası bulunan zorunlu vardır.

Yurt dışından ülkemizde telefon getirebilmek için son şart ise yurt dışı telefon harcı yatırılmış olması isteniyor.

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kayıt Ücreti Ne Kadardır?

Yazımızda sürekli olarak yurt dışından telefon getirenlerin yapması gereken ilk şeyin telefon kayıt ücretini ödemesini söylemişti.Peki bu telefon kayıt ücreti ne kadardır ? 2018 yılı için yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücreti olarak devletimiz 171 lira ücret  istemektedir.Eğer ülkemizde yurt dışından getirilen telefonu kullanmak istiyorsanız bu ücreti ödemeniz zorunludur.Bu işlemi yapabilmek için pasaport sahibinin adı,soyadı ve telefonunun IMEI numarası doğru bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.Bu işlemleri yaptıktan sonra genel olarak 24 saat içinde sisteme kayıtları geçebiliyorlar.Ayrıca telefon harcı getirilen telefonun marka ve modeline göre değişebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.Sorularınızı Soru Cevap platformu aracılığıyla sorabilirsiniz.