Ana Sayfa Krediler Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Türk Banklarından Kredi Çekmesi 2018

Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Türk Banklarından Kredi Çekmesi 2018

Yabancılara Kredi Veren Bankalar

2
Paylaş
Yabancılar Türkiyede Kredi Çekebilir mi

Türkiye’de Yaşayan Yabancıların Türk Banklarından Kredi Çekmesi 2018

Türkiye 80 milyon nüfusu olmasına rağmen bunun 3-4 milyon kadarının Türk vatandaşı olmadığı bilinmektedir. Gerek Suriyeliler olsun gerekse daha önce Türkiye’de oturum izni alanlar olsun şu anda sayılarının 5 milyon civarı olduğu kabul edilmektedir. Tabi bu kişiler normal ticari işlemler ve diğer finansal hizmetler için bankalar ile çalışmaktadır.

Özellikle yatırım yapmak ya da mülk satın almak isteyen birçok yabancı; Türkiye’de bankalar yabancılara kredi verir mi diye merak edebilmektedir. Yabancı uyrukluların kredi çekmesi için aslında çok fazla engel bir durum yoktur. Aşağıda hangi bankaların kredi verdiğini ve istedikleri şartları yazdık.

Yabancılara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde, yabancı uyruklu olduğu halde yaşamına burada devam eden birçok kişi vardır. Bu kişiler de tıpkı ülkemiz vatandaşları gibi krediye ihtiyaç duyarlar. Yabancılara kredi veren bankalar hangileridir diye merak ederler. Sahil kenarında villa ya da yazlık satın almak isteyen Avrupa kökenli birçok kişi aslında bunu kredi ile yapabilmektedir. Tabi Türk bankaları bunun için en önemli şart olarak ipotek istemektedir. İhtiyaç kredilerinde bile yabancılar için bazı ipotekler istenebilmektedir.

Suriyelilere Kredi imkanı

Suriye;’deki savaştan kaçıp da Türkiye’ye gelen kişiler de her ne kadar oturum izni almış olsalar da şu anda yabancı sayılmaktadır. Bu kişilerin banka kredisi çekip çekemeyeceklerine dair engelleyici bir kanun olmadığı için bankalar, garantili yani geri ödemesini aksatmayacak kişilere kredi vermektedir. Şu anda birçok yabancı kredi çekerek iş yeri sahibi olmuş ve ekonomiye doğrudan katkıda bulunmaktadır.

Yabancılara Özel İhtiyaç ve Eğitim Kredisi

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ülkemizde yabancılara kredi veren bankaların sayısı oldukça fazladır. Gerekli şartları sağlamaları durumunda birçok banka yabancı uyruklu kişilere kredi kullandırmaktadır. Bankalar yabancılara özel ihtiyaç kredisi, araç kredisi, eğitim kredisi gibi çeşitlerde rahatlıkla kredi veriyorlar. Fakat 2012 yılında düzenlenen Mütekabiliyet Yasası’nın da etkisiyle yabancı uyruklu kişiler özellikle konut kredisi kullanmayı tercih ediyorlar. Daha çok tatil beldeleri olmakla beraber büyükşehirler dahil birçok yerde yabancılara satılan evlerin sayısı artmıştır.

Yabancılar Türkiyede Kredi Çekebilir mi

Yabancılara Konut Kredisi Veren Bankalar

Yabancılara konut kredisi veren bankalar arasında ilk olarak İş Bankası, ING Bank, Denizbank, Yapıkredi ve BankPozitif sayılabilir. Bu bankalar Türkiye’de ikamet etmek veya yatırım yapmak amacıyla ev sahibi olmak isteyen yabancılara uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle konut kredisi vermektedir.

Yabancılar Türkiye’de Ne Kadar Kredi Çekebilir

Kişilerin Türkiye’de veya yurtdışında yerleşik olmalarının bir farkı yoktur. ING Bank gelir belgesiz kredi veya İş Bankası yabancılara özel ev kredisi gibi seçenekler son derece caziptir. Bu kişilerden ilk olarak Türkiye’de bir ikamet adresi ve kefil göstermeleri istenmektedir. Bu mümkün olmuyorsa vatandaşı oldukları ülkeye ait ayrıntılı bir ikamet belgesi ve gelir belgesi talep edilmektedir.Gelir Belgesiz Kredi Fırsatından yararlanmak isteyen bireyler yazımızda bahsettiğimiz bankalardan kolayca kredi çekebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka Kredi Verirken Hangi Kriterlere Bakar?

Denizbank Yabancılara Kredi Seçenekleri ve Gerekli Belgeler
Yabancılara kredi veren bankalar hangileridir? Ülkemizde bulunan yabancılar için ihtiyaç kredisi tercihinde Odeabank gelir vergisiz kredi ve Denizbank yabancılara kredi seçenekleri cazip gelmektedir. Bankalar, yabancı kişilere pasaport fotokopisi, kimlik fotokopisi, çalışma izni belgesi fotokopisi ve gelir belgesi gibi belgeleri sağlamaları neticesinde kredi kullandırabilmektedirler.

Yabancı Uyruklu Kişilere Kredi Kartı Veriliyor Mu?

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de yabancı uyruklu kişilere kredi kartı verilip verilmediğidir. Şu an için ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin kredi kartı başvurusunda bulunmalarında bir sakınca yoktur. Ziraat Bank yabancılara kredi kartı veya diğer herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunulabilir. Fakat bankalar güvence konusunda hassas davranmaktadırlar. Bu yüzden çoğu zaman bir garantör talep ederler. 18 yaşından büyük olmayı ve belgelenebilir düzenli bir gelir sahibi olmayı şart koşarlar. Bu şartları yerine getirenlere kredi kartı veririler.

Yabancı Öğrencilere Kredi Kartı İmkanı

Kredi kartı almak isteyen yabancılar arasında en şanslı olanlar öğrencilerdir. Yabancı öğrencilere kredi kartı veren bankalar öğrencilerden Türkiye’de kacakları sürenin teminatını, öğrenci belgesini ve ikamet adresini isterler. Bunun akabinde de kredi kartı verebilirler. Yabancı uyruklu öğrencilerin kredi kartı başvuru için en çok tercih ettikleri banka İş Bankasıdır.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Yapılandırma Başvurusu başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar…Sorularınızı Soru – Cevap kısmından sorabilirsiniz…

2 YORUMLAR

    • merhaba..7 senedir istanbulda ikamet ediyorum.5 sene turist olarak 2 senede calisma izinle.banka hesabim olmasina ragmen ne turist olurken nede calisma izinle bankalardan kredi alamiyorum.2 bin istedim vermediler.sen daha 2 senedir burdasin ve turist vizesiyle hic alamazsin.ugrasma derim.burada yazilanlar bizim gibi yabancilar icin degil kardes.cok zengin burada milyonlarla yatirim yapanlar icindir.2 bin alcaksan bankada 2 bin olcakki o 2 bini blok yapib qaranti olarak blok yapib sana veriyorlar 2 bin