Ana Sayfa Finans Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

0
Paylaş
vergi borcu ödenmezse ne olur
vergi borcu ödenmezse ne olur

Vergi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Devlet vergi adı altında kamu İhtiyaç ve hizmetlerini karşılayabilmek için para toplamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey doğrudan veya dolaylı olarak vergisini devlete ödemektedir.Bazı durumlar neticesinde verilecek olan vergi zamanında ne yazık ki ödenemiyor.Vergi borcunu zamanında ödeyemeyen vatandaşlara devlet pek çok kolaylık sağlamaya çalışmaktadır.Tabii akıllara gelen ilk soru vergi borcu ödenmezse hangi yaptırımların olacağıdır.Bu yazımızda vergi borcumuzu ödemediğimiz takdirde hangi durumlar ile karşılaşacağınızı sizler için anlattık.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tabii ki ilk aşamada vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.Vergi borcunu çeşitli platformlarda veya vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.En kolay yöntem ile vergi borçlarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ana sayfasına giderek işlemler menüsünden internet vergi dairesi sayfasına erişip vergi borcunuzun olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.Vergi borcunu internet ortamında sorgulayabilmeniz için T.C kimlik no,anne kızlık soyadı,doğum tarihi ve 1. dereceden akrabanın TC kimlik numarasını girmeniz yeterli olacaktır.İstenilen bilgileri girmeniz halinde vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda e-devlet şifreniz var ise e-devlet üzerinden de vergi borcu sorgulayabilirsiniz.E-Devlet sistemine T.C kimlik no ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra hizmetler menüsünün altında Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasına gidilmesi gerekiyor.Sonrasında vergi borcu sorgulama başlığını tıklayarak vergi borcunuzun olup olmadığını bakabilirsiniz.

Vergi borcunu sorgulamanın bir diğer yöntemi ise SMS ile sorgulama işlemidir.Telefonunuzun kısa mesaj bölümüne aralarında boşluk bırakarak BORÇ,TC Kimlik No ve anne kızlık soyadının ilk iki harfi yazıldıktan sonra 1189’a mesaj göndermeniz ile vergi borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Vergi Borcu Ödenir Mi?

Vergi borcunuzu kredi kartı ile ödemek istiyorsanız Gelir İdare Başkanlığı ana sayfası üzerinden kredi kartınızı kullanarak vergi borcunuzu,gümrük vergisinin veya MTV borcunuzu kolay bir şekilde ödemeniz mümkündür.Eğer kullandığınız banka kartı var ise otomatik ödeme talimatı vererek de vergi borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

vergi borcu ödenmezse hapis cezası var mı
vergi borcu ödenmezse hapis cezası var mı

Vergi Borcumu Nasıl Taksitlendirebilirim?

Devlete olan vergi borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlara devlet birçok kolaylık sağlamaktadır.Borcu bulunan kişiler vergi dairesine müracaat etmeleri halinde 50 bin lira üzerindeki borçlarına 36 aya kadar taksit imkanı sağlanmaktadır.Böyle bir işlem yaptığınızda taksitlendirilmiş borca yıllık %12 gecikme faizi uygulanmaktadır.Taksitlendirme yapılabilmesi için borcu bulunan kişinin teminat gösterilmesi gereklidir.Vergi borcu 50 bin liranın altında ise teminat gösterme zorunluluğu yoktur.Vergi borcunu taksitlendirme işlemi yapan kişiler borçlarını düzenli bir şekilde ödemeleri istenmektedir.Herhangi bir ödememe durumunda yapılandırma iptal edilir.

Gss prim borcunuz var fakat ödemediniz mi? Başınıza neler geleceğini bilmiyorsanız GSS borcu ödenmezse ne olur? adlı yazımızı okumalısınız.

Vergi Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Evet gelelim en can alıcı noktaya! Vergi borcunuzu ödemediğiniz de Vergi Dairesi bazı işlemleri kademe kademe başlatmaktadır.ilk olarak borçlu bulunan kişiye borcuna ilişkin ödeme emri gönderilmektedir.Ödeme emri gönderildikten sonra borcun ödenmesi ve mal varlığının bildirilmesi talep edilir.Bu işlemler olduktan sonra Vergi Dairesi borçlu bulunan kişiye haciz işlemlerini başlamaktadır.Daha sonrasında ise borcu bulunan kişinin mal varlığına haciz işlemi uygulanıyor.

Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Uygulanıyor Mu?

Merak edilen bir nokta ise vergi borcu ödenmediği takdirde hapis cezası ile karşılaşılıyor mu? Sizi  meraklandırmadan bu sorunun cevabını verelim.Eğer vergi borcunuzu ödemediğiniz takdirde herhangi bir hapis cezası almıyorsunuz.Anayasanın 38. maddesine göre vergi borcunun ödenmemesi halinde herhangi bir hapis cezası ile karşılaşmazsınız. 2008 yılına kadar icra işlemi gönderilen kişilere mal beyanı bulunulmadığı takdirde 10 günlük hapis cezası veriliyordu.Fakat 2008 yılından sonra bu hapis cezası tamamiyle kaldırılmıştır.Yani vergi borcu ödedikten ödemezsiniz herhangi bir hapis cezası ile karşılaşmazsınız.

Sigortada unutmuş olduğunuz paralarınız olabilir.Unutulan sigorta paraları sorgulama ve geri alma makalemizi okumanızda fayda var.Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…