Ana Sayfa Bankalar Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

0
Paylaş
Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme
Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme

Yaklaşık 2 milyona yakın kişinin borçları bankadan, varlık şirketlerine devir edildi. Kredi borcu olanlar varlık şirketlerine bu borçlarını ödemezse ne olur? Yazımızda detaylı şekilde inceledik.

Türkiye’de vatandaşlara hizmet veren bankalar borçları, varlık şirketlerine devretti. 2 milyon müşterinin toplam borcu 28,7 milyar TL olduğunu söyleniyor. Şirketlerde müşterilerin borçlarını ödemesi için bankalar gibi çeşitli kampanyalar, kolaylıklar ve taksit imkanı sunuyor.

Bankadan kredi çektiniz ve 90 gün içinde ödemezseniz yasal takip süreci başlar. Avukatlık oluyor. Avukatlar borcun tahsili için banka müşterisiyle iletişime geçer. 2 ya da 3 yıl içinde tahsil etmeye çalışır. Bu süre içinde tahsil edilmeyince kredi, kredi kartı borçları varlık şirketine devir ediliyor. Borcunuz nedeniyle banka ile iletişiminiz kesilir. Yeni iletişim kuracağınız yer varlık şirketidir.

Varlık şirketlerine ödenmeyen borç ne olur?

Banka borçlarının varlık şirketlerine devir edildiğini söylemiştik. Varlık şirketleri günümüzde yeni yeni duyuyoruz. Varlık şirketi kişinin borcuna karşılık bir miktar para ödeyip, borcu satın almış oluyor. Borcunuz nedeniyle bu durumda banka ile değil, varlık şirketi ile iletişim kurmanız gerekiyor. Banka borçlarını ihale açarak, Türkiye’de bulunan 13 farklı şirkete borçları satabiliyor. Dolandırılmamak adına BDDK internet sitesi üzerinden varlık şirketi var mı? Yok mu? Kontrol ediniz.

Varlık Şirketi Borcu Nasıl Alır, Para Ödenmezse Ne olur?

Bankaya olan borcunuz varlık şirketine devir edilmişse, o borç sizden mutlaka tahsil edilecektir. Örnek verecek olursak; 20.000 TL borcunuz var. Ödemelerinizi yapamadınız ve varlık şirketine devir edildi. Varlık şirketi sizinle iletişim kuracak. Borcunuzun 30.000 TL olduğunu söyleyecek. Ödeme yapmanız gerektiğini söyleyecekler. Ödemenizi yapmanız için taksit ve indirim gibi fırsatları sunarlar. Bazı varlık şirketleri borcu tahsil etmek için kredi tutarının altında para isteyebilir. Bazı şirketler öyle ya da böyle ne kadar para alırsam, kar diye bakmaktadır.

Varlık borçları taksitlendirme
Varlık borçları taksitlendirme

Borcunuzu ödemek istiyorsanız; taksit, indirim gibi teklif isteyin. Pazarlık yapın. Bazı şirketler soğuk davrananlar var. Bazıları da iletişim kurduklarında iyi davranarak borcun tahsili için yardımcı oluyor.

Bankaya kredi borcunuz var. Ödemediğiniz için varlık şirketine devredildi. Hiçbir şekilde ödemediğiniz de ne olur? Düşündünüz mü? Borç ödenmemesi nedeniyle kredi notu ciddi şekilde etkilenir. Hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı alamazsınız. Borç ödenirse 5 yıl sonra siciliniz temizlenir. Bankalardan kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.

Varlık Şirketine Devredilen Borç Zaman Aşımı Nedir?

Banka borcunuz varlık şirketine devir edilmiş olabilir. Varlık şirketiyle iletişime geçip, pazarlık yapın. Borcunuzu ödemek istediğinizi söyleyin. Borcunuzu ödediğiniz takdirde siciliniz temizlenir ve kredi notunuz artar. Varlık şirketlerine devir edilen borçlarda zaman aşımı bulunmuyor. Varlık şirketi borcunu mutlaka tahsil eder.

Varlık yönetimine devredilen banka borcunu taksitlendirmek için maddi imkanınız yok ve herhangi bir işte çalışmıyorsanız Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalardan kredi alabilirsiniz…