Ana Sayfa Kredi Kartı Taksitleri Devam Eden Kredi Kartını Nasıl İptal Ederiz?

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartını Nasıl İptal Ederiz?

0
Paylaş
Taksitleri Devam Eden Kredi Kartını Nasıl İptal Ederiz

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartını Nasıl İptal Ederiz?

Ülkemizde kredi kartı kullanımı gün geçtikçe artmakta,vatandaşlarımız ise ihtiyaçlarının bir kısmını kredi kullanarak çözebilmektedir.Fakat kredi kartı sahipleri aylık ödemelerini planlı bir şekilde yapamadıkları zaman ise kredi kartı borçlarını ödemekte sorun yaşayabiliyorlar.Bundandır ki çoğu tüketici kredi kartlarını kapatıp bir daha kartları üzerinden alışveriş yapmak istememektedir.Fakat bazı ödemelerin taksitleri bitmemiş olduğunu görünce kapatamayacaklarını düşünmektedir.Bu yazımızda kredi kartlarında ödenmemiş borcu olan kart sahiplerine kredi kartlarını nasıl kapatabilecekleri konusunda bilgi vereceğiz.

Bankanın Kart Kapatma Talebini Reddetmesi

Şüphesiz bütün bankalar bankalarına ait kredi kartı kullanıcılarının kredi kartlarını kapatmalarını istememektedir.Müşteri hizmetlerini aradığınızda veya banka görevlilerine konu hakkında danıştığınızda size birçok madde söyleyip sizi kapatma konusunda ikna edeceklerdir.Size böyle bir durumun olmuyacağını düşünerek uzun yıllar kredi kartını muhtemelen kullanacaksınız.

Bu konu hakkında bilginiz olmadığını farkederlerse kredi kartını kapatmanız bayağa bir güç olacaktırİşte böyle bir durumda yazımızı okumanız sizin için biçilmiş bir kaftan olacaktır.Aynı zamanda kredi kartı kapatma konusunda yasalarda sizin yanınızda olup kredi kartınızın taksidi olsa dahi kapatabileceğiniz savunmaktadır. Buna hiçbir engel durum söz konusu değildir.Bankaların nerdeyse hepsi BDDK’nın kurallarıyla hareket etmektedir.Bu kurallar çerçevesinde sizden bankalar herhangi bir talepte bulunamayacaklar.

Taksitleri Bitmemiş Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi

Kredi Kartı Taksit Borcu Olanlar Kapatabilir!

Bankalara olan kredi kartınızın taksitli ya da taksitsiz borcu bulunmasına rağmen banka şubesine yapacağınız başvuru ile kredi kartınızdan kapatabileceksiniz.Muhtemelen bankaya kapatma başvurusu yaptığınızda bnka yetkilileri sizin ile iletişime geçip kapatma nedeninizin ne olduğu hakkında bilgi alacaklar.Nedeninize göre size bazı teklif ve kolaylıklar sunabilmektedirler.Daha sonrasında siz ya bankanın tekliflerini değerlendirebilir yada kapatma konusunda ısrarcı olabilirsiniz.Bu sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

Eğer öğrenciyseniz yıllık aidat vermeyen kredi kartlarını kullanabilirsiniz.Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar 2018 yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Kapatılan Kredi Kartı Borcu Taksitleri Nasıl Ödenir?

Kapatma başvurusu yaptıktan sonra kredi kartınızın fiziksel özelliği kalmayıp herhangi bir ATM işlemi yapılamamaktadır.ATM’de işlem yapılamayacağı gibi alışverişte yapılamamaktadır.Sadece kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz.Bu işlemi ise fiziksel olarak kart ile değilde internet bankacılığı aracılığıyla yapabilirsiniz.Bankanızın internet bankacılığından ödeme planlarına bakabilir yada şubeye giderek ödeme planına veya ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kapatılan Karttaki Kalan Taksitler Ne Olur?

Kredi kartını kapattığınız takdirde kredi kartında kart taksiti bulunabilir.Tüketicilerimiz bu borcu erken ödeme ile kapatabileceğini düşünmektedir.Fakat burada yanlış bir bilgi vardır. Alışveriş esnasında kredi kartının taksitlendirme avantajını kullandıysanız, kredi kartınızı kapattırsanız bile bu taksitlendirme avantajınız devam etmektedir bu konuda erken ödeme yapmanıza gerek yoktur. Her taksit tarihinde ödemenizi yapmanız yeterli olacaktır.

Taksitleri devam eden kredi kartını nasıl iptal ederiz?
Banka Kredi Katını Kapatma Talebini Yerine Getirilmezse

Böyle bir durum ile karşılaşmanızı istemeyiz fakat bazı bankalar caydırıcı çözümler ile kapatamayacaklarını söylemektedir.Fakat bankacılık kanunu ve BDDK’nın ön gördüğü kurallara göre işlemlerini sürdüren bankalar, müşterilerinin taleplerini yasalar çerçevesinde yerine getirmek zorundadır. Kapatma talebi iletildikten 7 iş günü içerisinde kapatma işlemleri yapılması gerekmektedir.Eğer böyle bir işlem yapılmazsa bankaya yazı yazarak bunun nedenini sorabilirler.Eğer tatmin edici bir neden iletilmezse tüketici hakem derneklerine başvurulabilir.Çok büyük bir ihtimal ile iptal edeceklerdir.

Şöyle bir durumda da olabilir ; eğer hem kredi kartını kapatmak hem de kartınızda bütün taksitleri ödemek istiyorsanız bu işlemi de gerçekleştirebilirsiniz.Yapmanız gerek tek şey bankanın şubesine gidip hem kredi kartınızı kapatmak hem de taksitlerinizi ödeyeceğinizi beyan edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir?başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar…