Ana Sayfa Senetle Kredi Senet İmzaladım Ödemezsem Ne Olur?

Senet İmzaladım Ödemezsem Ne Olur?

0
Paylaş
senet borcu ödenmezse ne olur
senet borcu ödenmezse ne olur

Senet İmzaladım Ödemezsem Ne Olur?

Ortada bir senet olabilmesi için borçlu ve alacaklı iki taraf olması gerekmektedir. Borçlunun nakit ödeme yapamayacağı durumda alıcı ile senet imzalanır. Senet resmi nitelik taşıyan bir belgedir ve öneme sahiptir bu nedenle senetle ilgili işlemler yani senedin ödenmemesi, senedin yırtılması ve buna benzer gibi durumlarda maddi yaptırımlarla karşılaşılabilir. Borçlunun alacaklıya karşı imzaladığı senedi ödememesi durumu maddi yaptırımları olsa da alacaklının insiyatifine bağlı da olabilir. Alacaklı borcunu ödemesi için borçluya ek süre yani zaman tanıyabilir bu şekilde borçlu icra, haciz ya da herhangi böyle bi duruma uğramadan borcunu rahat bir şekilde ödeyebilir.

Senet Borcunun Ne Kadar Sürede Ödenmesi Gerekmektedir?

Alacaklı borçluya insifiyat tanımayıp yasal süreci, yasal işlemleri kullanmak istediği takdirde alacaklı icra dairesine giderek borçlu hakkında icra takibi başlatma talebinde bulunur ve bu talep bi aksilik olmayıp kabul edildiğinde borçluya hakkında icra takibi başlatıldığına dair bir belge gider. Bu belge borçluya ulaştığı andan itibaren 10 iş günü içerisinde borçlu bu senet borcunu ödemelidir. Eğer borçlu bu senet borcunu icra takibi başlatıldıktan sonra 10 iş günü içerisinde öderse borçlunun malına, evine yada herhangi taşınır yada taşınmaz malına icra gelmeden hiç bir sıkıntı olmadan borç kapanır. Ancak borçlu nu 10 iş günü içerisinde de borcunu ödemezse,  borçlunun maaşına, taşınır ya da taşınmaz mallarına, mülklerine borcu karşılayacak kadar olan kısmına el konulur.

Senet Borcu Ödenmediği Takdirde Nasıl Bir Süreç İzlenir?

Senet imzaladınız ve ödenmesi gereken sürede senet borcunun tamamını ödeyemediniz.Peki bu durumda ne yapmanız gerekir? Böyle bir durum ile karşılaştığınızda yapacağınız en sağlam adım tabiki alacaklı olan kişi ile anlaşmanızdır.Eğer alacaklı ile anlaşmanız halinde borcunuzu taksit biçiminde ödemeniz mümkün olacaktır.Böyle bir anlaşma sağladığınızda vergi dairesine gidip borcunuzu taksitler halinde ödeyeceğinizi bildirmeniz gerekiyor.Bildirdiğiniz takdirde borcunuzu taksitler halinde ödeyebileceksiniz.Bu uzlaşmanın tek eksi tarafı faiz ve gecikmeler olacağı için fark ödemeniz gerekecektir.Ama ne olacak borcunuzu uzun vadeye yayarak ödeme kolaylığı sağlacaksınız.

Senet Borcunda İcra Mahkemesi Süreci

Borçlu taraf tüm işlemlerin sonunda herhangi bir ödeme planında anlaşamaz ve avukat ile uzlaşamazsa en son olarak da 10 iş günü içerisinde borcunu ödeme ödeyemezse avukat hiç zaman kaybetmeden dosyayı icra mahkemesine verebilir.
Mahkemeye verilen dosya daha sonra icra mahkemesi tarafından borcu tahsil etmek için mahkeme kararı çıkartır ve ayrıyetten borcu olan tarafa mahkeme masrafları eklenmiş olur.Bu işlemden sonra borçlu tarafın mahkeme ve avukat masraflarını ödemesi için varsa maaşına veya taşınmaz varlıklarına haciz işlemi uygulanmaktadır. Haciz işlemi uygulanan varlık veya taşınmazlar satılır.En son ise satıldıktan sonra alacaklı tarafa ödeme yapılır.Ödeme yapılan bu tutarın içerisinde mahkeme ve avukat masrafları da bulunmaktadır.

Şahıstan senetle kredi almak sakıncalı bir durumdur.Fakat Senetle Kredi Veren Faktöring Şirketlerinden alacağınız kredi daha sağlıklı olacaktır.