Ana Sayfa PTT PTT Emekli Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

PTT Emekli Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

0
Paylaş
PTT Emekli Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?
PTT Emekli Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

PTT Emekli Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

PTT emekli kredisi almanın yolları, ilk olarak devlet tarafınca emeklilik şartları olarak sunulan kriterlerin sağlanması ile mümkün olmaktadır. Fakat şöyle bir durum var emeklilik hakkı doğmayanların PTT emekli kredisi kullanma olanakları bulunmamaktadır.

PTT kredileri, bankalar vesilesiyle kullanılmakta olup kredi kullanım şartları PTT tarafınca belirlenen krediler olarak bilinmektedir. Emekli kredileri kapsamında, emekli olma kriterlerini elde eden fakat SGK borçlanmaları bulunan vatandaşların, kredi ile bu borçları kapatarak emekli maaşlarını almaları amaçlanmaktadır.

PTT kredisi kullanımlarında uygun faiz oranlarının yanı sıra geniş vade seçenekleri de sunulmuş olduğu bilinmektedir. Bu olanaklar, satın alan profillerine ve ilgili şartların sağlanmasına gore de değişim göstermektedir.

PTT Emekli Kredisi Müracaat Şartları Nedir?

PTT emekli kredisine müracaat yapabilmenin şartları, PTT ve anlaşmalı bankalar tarafınca uygulanmakta olan şartlar olarak bilinmektedir. Belirlenen şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

Emekli maaşının PTT vesilesiyle alınıyor ya da alınacak olması gerekmektedir.

Kredi kullanımı için müracaat yaşı 82 olarak belirlenmektedir. 84 yaşına kadar da kredi vadeleri sürdürülebilmektedir.

Kredi geri ödeme planındaki aylık tutarın maksimum, maaşının yarısına karşılık gelmesi gerekmektedir.

Müracaat meydana getiren kişinin T.C vatandaşı olması gerekmektedir.

Emekli maaş durumunun ya da emeklilik durumunun resmi kanallar üstünden belgelenmesi gerekmektedir.

Bu şartlar hem emekli maaşını yeni alacak kredi müşterileri için hem de emekli maaşı almış olduğu halde kredi kullanımı başvurusunda bulunacak kişiler için geçerli olarak belirtilen kredi şartları olarak bilinmektedir.

PTT Emekli Kredileri Hangi Bankalar Tarafınca Verilmektedir?

Emekli kredisi için kredi veren bankalar,PTT ile anlaşmalı olanaklar ile kredi finansmanı sağlamakta olan bankalardır. Bu bankaların faiz oranları ve vade seçenekleri değişkenlik göstermekte olup, kredi kullanım şartlarının aynı olduğu bilinmektedir.

Bankalardan kullanılacak krediler için ortak olarak belirlenen koşul ise PTT üstünden emekli maaşının alınacak olması olarak paylaşılmaktadır.Aşağıda bulunan bankalar PTT emekli kredisi veren bankalardır.

  • Aktifbank
  • Denizbank
  • ING Bank
  • Vakıfbank
  • TEB
  • Odeabank

PTT Emekli Kredisi Veren Bankaların Avantajları Nedir?

PTT emekli kredisi veren bankaların sunmuş olduğu avantajlar, sağlanan finansman yönünden minimum 20.000 TL, maksimum 60.000 TL olarak belirtilmektedir. Bunun yanı sıra her bankanın sunmuş olduğu değişik ayrıcalıklar bulunmaktadır. PTT üstünde kredi kullanımına yönelik sunulan avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

60 bin TL ye kadar Aktifbank kredileri mevcuttur.%3,19 faiz uygulaması ile maksimum vade seçenekleri ise 36 ay olarak belirlenmektedir. Bu banka üstünden kullanılan kredilerin dosya harcaması olarak belirlenen meblağ 300 TL olmaktadır.

Denizbank ise, maksimum 36.000 TL tutarında kredi kullanımına olanak sunmaktadır. %3,08 oranında faiz uygulaması bulunmaktadır. En fazla vade seçenekleri olarak 36 aya kadar çekebilirsiniz. Denizbank özelinde herhangi bir dosya harcaması bulunmamaktadır.

PTT emekli kredisi özelinde bu iki bankanın kredi olanaklarının yanı sıra her banka değişik tutarlarda kredi verdiği bilinmektedir. Fakat verdiği krediler için de değişik faiz oranları uygulamaktadır. Bu sebeple müracaat öncesinde bankaların sunmuş olduğu avantajların kesinlikle incelenmesi gerekmektedir.

PTT Emekli Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

PTT emekli kredisi başvuruları, PTT şubelerinden yapılabildiği şeklinde web üstünden ya da davet merkezleri üstünden ön müracaat şeklinde de yapılabilmektedir. Meydana getirilen ön başvuruların değerlendirilmesinin arkasından kredi kullanımına ilişkin onay durumu satın alan temsilcileri tarafınca iletilmektedir.

PTT emekli kredisi başvurularının pozitif olmasının arkasından evrak teslimi ve sözleşme imzalama süreçleri başlatılmaktadır. Fakat kredi başvurularının negatif olması halinde müşterilerin kredi notlarının ya da gelir durumlarının şartlara uygun hale getirmeleri gerektiği belirtilmektedir.

6 ay geri ödemesiz kredi veren bir diğer banka da Ziraat Banka‘sıdır.Ziraat Bankası 6 Ay Ödemesiz 10 Bin TL Kredi almak isteyen yazımızı okumalarını tavsiye ederim.

6 ay geri ödemesiz kredi veren bir diğer banka da Vakıf Banka‘sıdır.Vakıfbank 6 Ay Ödemesiz 10 Bin TL Kredi almak isteyen yazımızı okumalarını tavsiye ederim.

6 ay geri ödemesiz kredi veren bir diğer banka da Halk Bank‘sıdır.Halk Bank 6 Ay Ödemesiz 10 Bin TL Kredi almak isteyen yazımızı okumalarını tavsiye ederim.