Ana Sayfa PTT PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Parası Nasıl Alınır

0
Paylaş
ptt çocuk parası sorgulama nasıl yapılır

Ptt Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası ya da doğum parası olarak adlandırılan 2015 yılından itibaren devlet tarafından verilmeye başlanan doğum yapan annelere teşvik amacıyla para verilmektedir.Devlet tarafından verilen çocuk parası genç yaşta anne sahibi olabilmeleri için  teşvik edilmektedir.İlk çocuk,2. çocuk veya üçüncü çocuktan sonra doğan çocuklar için farklı miktarlarda verilen çocuk parası annenin hesap bilgilerine para yatırılıyor.Devlet tarafından doğum yapan anneye ilk çocuk için 300 lira,2. çocuk için 400 lira 3 ve ya  3 çocuktan sonrası için her çocuk başına 600 lira çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

2018 yılı itibari ile doğum yapan annelere 7500 liraya kadar devlet desteği alabilirsiniz.

7500 lira doğum parası: Çalışan Anneye 7500 lira Doğum Parası

Annenin hesap bilgilerine yatırılacak olan çocuk parası bilindiği üzere PTT şubeleri aracılığıyla alınabilmektedir.15 ile 45 gün arasında hak sahibi olan anneler çocuk paralarını PTT şubelerinden alabilirler.Eğer doğum sırasında anne vefat etmesi halinde veya Türk vatandaşı olmaması halinde para babanın hesap bilgilerine yatmaktadır.Kontrol halinde paranın yatıp yatmadığını takip etmeniz gerekebilir.Bu durumda PTT şubelerine gidip yatıp yatmadığına bakmak vatandaşlar için zor olacaktır.İşte bu yazımızda çocuk parasını bireyler nasıl alabileceğini,nasıl çocuk parasını sorgulama yapabileceğini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

E-Devlet Üzerinden Çocuk Parası Sorgulama

Birkaç işlem yaparak çocuk parası çıkıp çıkmadığını sorgulayabilirsiniz.Çocuk parası sorgulama yöntemlerinden ilki e-devlet üzerinden çocuk parası sorgulamadır.E-devlet üzerinden çocuk parası sorgulamak isteyenler doğum yapan annenin TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet üzerinden giriş yaparak çocuk parası çıkıp çıkmadığını öğrenebilirler.Doğum yapan annenin e-devlet şifresi yok ise 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ile birlikte PTT şubelerine giderek başvuru yapabilirler.E-devlet şifresi bulunan bireyler e-devlet portalına giriş yaptıktan sonra ödemeler başlığı altında doğum parası yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.Yukarıda da belirttiğimiz gibi anne vefat etmiş veya anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil ise doğum parası diğer adıyla çocuk parası babanın adına atmış olacaktır.

e devlet çocuk parası sorgulama
e devlet çocuk parası sorgulama

PTT Şubelerine Giderek Çocuk Parası Sorgulama

E-devlet üzerinden çocuk parası sorgulama işlemlerini yapmak istemiyorsanız diğer bir seçenek olan PTT şubelerine giderek çocuk parası yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.Eğer PTT şubesi yakında ise belirli bir aralıklarla şubeye giderek çocuk parasının ne olduğu hakkında bilgi alabileceksiniz.PTT şubelerine gitmeyi tercih ettiğinizde unutmamanız gereken nokta T.C kimliğinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir.Veznede bulunan banka temsilcisine çocuk parasının yatıp yatmadığını sorarak öğrenebilirsiniz.

Alo 170 ile Çocuk Parası Sorgulama

Yeni doğan çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenebileceğimiz bir diğer platform ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Çağrı Merkezi numarası olan 170’i arayarak öğrenebiliriz.Sadece yeni doğan çocuk parası değil 170 arayarak birçok konuda başvuru sonucunu veya herhangi bir  sorgulama işlemini yapabiliriz.170’i arayarak çocuk parasının yatıp yatmadığını,başvurunun hangi aşamada olduğu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Tabii ki 170’i arayan kişi doğum yapan anne olması gerekmektedir.Zaten müşteri temsilcileri tarafından birkaç güvenlik sorusu sorularak başvuru sonucu hakkında da bilgi verilmektedir.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Düşük Faizli Kredi İmkanı Sağlayan Bankalar

Ev hanımlarına Kredi : Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2018

Doğum parası sorgulama
Doğum parası sorgulama

Çocuk Parası Her Ay Alınır Mı?

Önemli konulardan biri olan çocuk parasının her ay mı yoksa bir kereye mahsus bir ödeme mi olduğu konusudur.Bu konuda bilgi vermek gerekirse yeni doğan çocuk parası devletimiz tarafından bir kereye mahsus verilen bir ödemedir.Fakat doğum yapan anne bir kere almamaktadır.Doğum yaptığı her çocuk için farklı miktarlarda ödeme alınabilmektedir.Çocuk parası yardımı doğrultusunda doğum yapan anne ilk çocuğu için 300 lira,ikinci çocuğu için 400 lira ,3 ve 3’ten fazla doğum yaptığında her çocuk için 600 lira çocuk parası almaktadır. Ebeveynler çocuk parasını alabilmeleri için çocuklarının sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi gerekmektedir.

Video için Anneysen TV ekibine teşekkürlerimizi iletiyoruz…

Çocuk Parası Ne Zaman Hesaba Yatar?

Genel itibari ile çocuk parası işlemleri kısa sürede çıkmaktadır.Doğum yapan anneler bir an önce doğum parasını almak isteseler de bu işlemler genel olarak 15 gün sürmektedir. Bulunduğunuz ile göre değişmekte olan bu süre,iş yoğunluğunun düşük veya yüksek olmasıyla da alakalıdır.Örneğin kalabalık olan İstanbul ile Anadolu’da bulunan herhangi bir yeri kıyasladığımızda doğum oranları İstanbul’da daha yüksektir.Böyle olunca da iş yoğunluğunun yüksek olduğu yerlerde doğum parası biraz daha geç alınmaktadır.

ptt doğum parası nasıl alınır
ptt doğum parası nasıl alınır

Genel olarak doğum parası 45 gün gibi bir süre zarfında doğum yapan annenin PTT hesabına yatırılmaktadır Eğer para ile ilgili bir sıkıntımız yok ise doğumdan sonra 1-1,5 ay içinde  PTT şubelerine giderek doğum parasını alabilirsiniz..Ayrıca 444 17 88 numaralı PTT genel merkezini de arayarak çocuk parası başvurusu ile sorular sorabilirsiniz.

Çocuk Parası Nasıl Alabileceğinizi Anlatan Video

Bir önceki yazımız olan Yurtdışından Telefon Getirmek ve Kayıt Ücreti Ne Kadar? başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar…

Ptt çocuk parası ile karşılaştığınız her soruyu Soru – Cevap kısmından sorarak uzmanlarımız tarafından cevap bulabilirsiniz…