Ana Sayfa Finans Nafakaya Haciz Konur Mu?

Nafakaya Haciz Konur Mu?

0
Paylaş
Nafakaya Haciz Konur Mu?
Nafakaya Haciz Konur Mu?

Nafakaya Haciz Konur Mu?

Nafaka; eşinden ayrılan kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçların maddi açıdan karşılanmasına nafaka denilir. Eşinden ayrılınca nafaka almaya hak kazanırsınız. Farklı nedenlerden dolayı borçlar ile karşı karşıya kaldığınızda aldığınız nafaka parasına haciz konulabildiği gibi icralıkta oluyorsunuz. Kredi alırken maaşın ¼’üne haciz konulur. Bu durumda devlet nafaka için de tamamına haciz işlemi yapmıyor.

Nafaka almak isteyen kişiler kendi yaşamlarını öne sürdüğü gibi önemli olan çocukların yaşamları oluyor. İcra takibi başlarsa nafakanın bir kısmına icra konuluyor. Eğer tamamı haciz edilirse, nafaka alan kişi yaşamını sürdüremez. Nafakanın bir kısmına icra koyulur ki, amaç kişinin yaşamını sürdürebilmesi istenir. Kişi sadece aldığı nafaka ile yaşamını sürdürüyorsa, haciz koyulması doğru değil.

Anayasanın 17.’inci maddesi kişilerin nafakasına haciz koyulması aykırılık oluşturur açıklaması bulunuyor. İcra ve İflas kanunun 83.’üncü maddesini de incelemekte fayda var. İlama bağlı olmayan nafakalar haciz edilebilir açıklaması bulunuyor.

İlamlı Haciz Nedir?

Görülen bir dava neticesinde alınan karar ile gösterilen resmi dayanak belgeye ilam, bu karar sonrasında başlatılan icralara ise ilamlı icra denilir. İlamın sözcük anlamı bildirmedir. İcra ile yapılan son işlem 10 yıl sonunda zaman aşımına uğrayacaktır. Zaman aşımı öncesi tekrar işlem yapılırsa, işlem süresi uzar.

nafakaya haciz konulabilir mi
nafakaya haciz konulabilir mi

İlama Bağlı Nafakalar Haciz Edilir Mi?

Kısmen haciz edilebilir. Aldığınız nafaka sizin yaşamınızı sağlıyorsa, haciz konulmaz. Yaşamınızın üstünde tutarsa kısmi olarak haciz işlemi yapılır.

Kısmi Nafaka Kesintisi Ne Kadar?

Bu tutarı hesaplamak için aldığınız nafakanın miktarının bilinmesi gerekiyor. Ödenen nafaka aylığın üzerinde bir para yatırılırsa hepsi kesintiye uğrayabilir. Nafaka kesintisi yapılabilmesi için mahkeme kararı olması gerekiyor.

Devletin ödeme yaptığı sosyal yardımlar, nakdi yardım yapılması ve muhtaçlık yardımındaki tutar dikkate alınıyor. Bu işlemler bazen dikkate alınmıyor. Hepsi dikkate alındığında karışıklık oluyor ve mahkeme kararı olması gerekiyor.

Baba Evine İcra Gelir Mi?

Eşinizden boşandıktan sonra babanızın evinde yaşamınızı sürdürmeye devam ettirebilirsiniz. Borçlar taksitlendirme yolu ile tahsil edilir. Yaşadığınız baba evine icra gelir ancak, eşyaların sizin üstüne kayıtlı olmadığını ispatlayabilirsiniz, haciz işlemi yapılmaz.

Çalışmayan ev hanımıysanız nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz için kredi alabileceğiniz bankalar bulunmaktadır.Çalışmayan ev hanımlarına kredi veren bankalar yazımızda…