Ana Sayfa Kredi Kartları Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

0
Paylaş
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?
Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Kredi Kartından Havale ve EFT Yapılır Mı?

Kredi kartından havale işlemi, banka hesapları arasından para geçirme işlemi haricinde yoğun olarak kullanılan yöntemlerin başlangıcında geliyor. Her birimiz banka işlemlerini günlük hayatımızda oldukça etken bir halde kullanıyoruz. Bilhassa de para transferi söz mevzusu olduğunda EFT yada havale hayatımızın oldukca mühim bir parçası. Teknolojideki gelişmeler yardımıyla ve akıllı telefonların yaşamımıza girmesiyle artık birçok bankacılık işlemi akıllı telefonlar ya da bilgisayar üstünden halledilebiliyor. Siz de fark etmişsinizdir ki artık bankaya gitmek, işlemlerinizi banka şubesinden çözmek neredeyse tarih oldu. Netice olarak birçok işleminizi kendiniz telefonunuzdan, kredi kartınızdan ya da ATM üstünden halledebilirsiniz.

Kredi Kartından Havale Yapılır Mı?

Kredi kartları yaşamımıza gireli açıkçası oldukca uzun vakit olmadı fakat gene de hem ödeme yaparken hem web alışverişlerinde hem de başka birçok işlemlerinizde oldukca mühim bir rol oynamaya başladı. Son birkaç senedir kredi kartlarına yüklenen temassız ödeme özelliği yardımıyla artık kredi kartı kullanımı oldukca daha kolay hale getirildi. Bu özellik yardımıyla alışveriş yaptığınızda gizyazı girmekle vakit kaybetmiyor, ulaşımda direkt kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz.  Son zamanların en gözde kredi kartı özelliklerinden biri de kredi kartı ile havale ve EFT. Peki kredi kartından para transferi iyi mi gerçekleştiriliyor?

Aslen sorumuzun cevabı oldukça kolay. Kredi kartınız ile bir banka hesabına para transferi gerçekleştirmek istiyorsanız, kartınızın bu hususi durumunun açık olması gerekiyor. Bunu anlamanın da gene kolay bir yöntemi var. İnternet yada mobil bankacılığı kullanarak para transferleri adımına gelmelisiniz, bu adımda “Kredi Kartından Havale” isminde menü yer alıyorsa, para transferi hususi durumunun açık bulunduğunu anlayabilirsiniz.

Kredi Kartından EFT Nasıl Yapılır?

Kredi kartınızı kullanarak aynı bankadaki başka bir müşteriye ya da değişik bankadaki başka bir hesaba para göndermek mümkün. Hatta son aşama kolay. Havale ve EFT işleminin arasındaki fark haricinde, işlem yükü olarak herhangi bir ilavesi bulunmuyor. Gene üstte tanım ettiğimiz adımları uygulayarak EFT işlemlerinizi rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz.

Hafta Sonu EFT Yapılır Mı? Öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz…

Buraya dikkat!  Bazı bankalarda ilgili menülerde kredi kartından eft işlemi menüsü bulunmuyor. Bunun yerine EFT yada Havale işleminden birini seçmeli, paranın gönderileceği hesap bölümünden de kredi kartınızı seçmelisiniz. Adımları sırasıyla şöyleki listeleyebiliriz.

İnternet bankacılığı yada mobil bankacılık menüleri açılır
Para transferleri
EFT yada havale işlemi seçilir
Kredi kartından havale var ise bu menü seçilir
Menü yoksa işlem seçimi peşinden paranın gönderileceği hesap kredi kartı olarak belirlenir. Göndereceğiniz para kredi kartınızdan çekilecektir.
Anlayacağınız suretiyle, banka hesabınızdan EFT yaparken izlediğiniz yollara gore, kredi kartı ile para transferi yapmak istediğinizde daha değişik bir yol izlememiz gerekiyor.  Havale ve EFT arasındaki farkı açıklamakta da yarar var.

Eğer aynı bankadaki bir başka müşteriye şu demek oluyor ki aynı bankanın farklı bir şubesine para göndermek istiyorsanız buna havale deniyor.  sadece değişik banka hesabı bulunan bir müşteriye para transferi yapmak istiyorsanız bu, EFT olarak adlandırılıyor. Başlamadan ilkin şunu ne olursa olsun söylememiz gerek: Normal şartlarda banka hesabınızdan havale ya da EFT yaptığınızda işlem tutarı ödemek zorunda olmayabilirsiniz. Sadece kredi kartı üstünden meydana getirilen işlemlerde EFT ve havale işlem ücretlerinin mevcut bulunduğunu; hatta öteki yöntemlere kıyasla daha yüksek bulunduğunu belirtmemiz gerekir.

Kredi Kartından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile havale ya da EFT yapabilmek için kredi kartının özelliğinden ziyade sizin bir banka müşterisi olarak geçmiş işlemleriniz ehemmiyet arz eder. Kısaca önceki kredi kartı ekstrelerinizi tertipli ödemişseniz, kredi kartı ya da kredi taksit borçlarınız yoksa banka sizin kredi kartı üstünden para transferi yapmanıza izin verir. Eğer kartınız üstünde herhangi bir para transferi blokesi var ise bu işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır.

İşlemi başarıyla gerçekleştirseniz bile para karşı tarafa ulaşamayacaktır. Bu işlemin kredi kartında nakit ön ödeme limiti kullanılarak yapıldığını hatırlatmak gerekir. Dolayısıyla nakit ön ödeme limitiniz EFT yada havale transferi yapmak için kafi olmalıdır. Mesela nakit ön ödeme limitiniz 500 TL ise sadece siz kredi kartınızı kullanarak 750 TL havale etmeye çalışıyorsanız işlem başarısız olacaktır. Dahası işlem esnasında alınacak olan komisyon tutarı de nakit ön ödeme limitinden düşülecektir. Netice olarak bunu da hesaba katmanız gerekmektedir.

Kartla Para Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı durumlarda, kredi kartından havale işlemi yanıltıcı olabiliyor. Bu yanıltıcı durum, EFT ve havale ücretleri ile karşımıza çıkıyor. Bankanız, yapacağınız işlemlerde sizden ücret talep etmiyor olsa da, kredi kartında bu durum aynı değildir. Hangi işlemi yapıyorsanız yapın, kredi kartları komisyon oranını ekstrenize yansıtacaktır.

Yüksek ücretler bulunduğunu ihmal etmeyin
Yapacağınız işlemler nakit ön ödeme limitinizden kesilir
Para transferleri o an yada sonradan taksitlendirilemez
Bu tutarlar ertelenemez, ekstre atlat işlemine doğal olarak tutulamaz
Kredi Kartından Havale ve EFT Ücretleri
Ücretlerin normal mobil bankacılık web bankacılığı üstünden yapacağınız para transferlerinden daha yüksek olacağını söylemiştik. Bunu bir örnekle açıklayarak kıyaslamak gerekirse sözgelişi 1.000 liraya kadar olan para gönderme işlemlerinizde normalde 2 ya da 3 lira şeklinde bir işlem tutarı öderken kredi kartı ile EFT yada havale yapmak istediğinizde komisyon oranı 20 ile 25 lira içinde olacaktır. Bu tutarın bu kadar yüksek olmasının en büyük sebebi bankanızın nakit ön ödeme kredisi çekmişsiniz benzer biçimde işlem yapıyor olmasıdır. Kısaca kredi kartından havale ya da EFT yapmak ATM’den nakit para çekmeye eşdeğerdir ve oldukça maliyetlidir.

Bu benzer biçimde işlemlerde, komisyon ücretleri de bankaya nazaran değişiyor. Hatta yalnız banka değil, aynı bankada farklı özellikli kredi kartları içinde bile ücretin değişikliğe uğradığını söylemek mümkün. Kredi kartınız ile havale yapmak istediğiniz sırada aslına bakarsan ekranda ne kadar komisyon ödeyeceğiniz de yazacağı için kaygı etmenize gerek kalmıyor.

EFT Havale Ücreti Almayan Bankalar‘ı öğrenmek ister misiniz?