Ana Sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar?

0
Paylaş
Kredi kartı blokesi nasıl açılır
Kredi kartı blokesi nasıl açılır

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar?

Kullandığımız kredi kartının banka tarafından kullanılamaz hale gelmesine kredi kartı blokesi denilmektedir.Kredi kartına gelen bloke kartın kullanıcısı tarafından ya da banka tarafından gerçekleştirilir. Kredi kartının kullanıcı tarafından bloke edilmesi kayıp ya da çalıntı olduğu durumda uygulanır. Kayıp çalıntı olduğunda bloke edilen kart 24 saat içerisinde iptal edilmiş olur. Yeni kart bastırılır. Kullanıcı kaybettiği kartı bulursa, bankaya haber verdiğinde bloke kullanıcı isteğiyle banka tarafından kaldırılır.

Kredi kartının banka tarafından bloke edilmesi; kullanıcının kredi kartı borcunun ödememesi durumunda uygulanır. Kredi kartının bloke edilmemesi için kredi kartı borcunun her ay asgari tutarı ödenmesi gerekiyor.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka tarafından bloke edilir ancak, borcun her ay ödeme tutarına göre değişiklik gösterir. Kimi bankalar borcun ödenmesinde bir ay gecikme yaşandığı takdirde, kredi kartının limitine bloke koyabilir. Bazı bankalarda kredi borcunun ödenmemesi durumunda 3 ay (90 gün) sonra bloke koyabilir. Ayrıca yasal takip başlatılır.

Kredi kartına bloke geldiğinde açılacak zaman ve ödenecek miktar farklılık gösterebilir. 90 gün ödeme yapmadığınızda kredi kartına bloke gelir. Borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Kredi kartınız bir gün sonra açılır. 1 aylık kredi borcunuz için bloke geldiyse, asgari tutarı ödediğinizde kredi kartınız açılır. Kredi kartınız bir ya da iki saat içerisinde açılır. Banka tarafından meydana gelen sistemsel sorunlardan dolayı kredi kartınız bir gün sonra da açılabilir.

Kredi kartınız borç nedeniyle bloke konulmuş olabilir. Borcunuzun tamamını öderseniz, kredi notunuza  etki eder.  Kredi notunuz etkilendiği için diğer kredi başvurularına da etki eder. Asgari tutarı ödediğinizde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini önler. Ekonomik durumunuz iyi olmayabilir. Kredi tutarının asgari tutarını da ödeyemeyebilirsiniz. Hepsini toplu bir şekilde öderseniz, banka tarafından olumlu karşılanır.

Kredi kartınız bloke olmuş ise kredi kartını kapatmak istiyorsanız Kredi Kartı İptal ve Kart Kapatma Yollarını okumalısınız…