Ana Sayfa Krediler Koronavirüs Esnafa Faizsiz Devlet Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)

Koronavirüs Esnafa Faizsiz Devlet Kredi Yardımı (3 6 Ay Ödemesiz)

0
Paylaş
Koronavirüsü Devlet Desteği Faizsiz
Koronavirüsü Devlet Desteği Faizsiz

Ne yazık ki tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran koronavirüs ülkemize de mart başlarında kendini gösterdi. Salgının yayılmaması için Sağlık Bakanlığı tarafınca alınan bu tedbirler sebebi ile bir oldukça esnaf kepenk kapatmak mecburiyetinde bırakıldı. Maddi olarak ciddi kayıplar vermeye başlayan esnaf virüs ile ilgili kara kara düşünmektedir. Esnafın işletmelerinin kira, elektrik ve su ile vergi şeklinde aylık tertipli ödemeleri iş bölgeleri açıkta olsa kapalıda olsa ilerlediği için bu sürece ne kadar dayanabilecekleri kestirilemiyor. Bu niçin ile bir oldukça meslek odası başkanı şimdiden devletten 3 yada 6 ay asla ödemesiz olarak faizsiz kredi başta olmak suretiyle vergi muafiyeti şeklinde teklifler sunmaktadır. Her ne kadarda ilk zamanlar bağışlama talepleri KOBİ’ler içinde dile gelmese de eğer COVID-19 diye adlandırılan bir öteki adı da Çin virüsü olan salgın hastalık bu şekilde süratli bir halde ilerler ise gündeme gelecek şeklinde gözükmektedir. Yeni tip korona virüs hastalığı için ihtimaller içinde ki devlet yardımları büyük ve ufak esnafımız için neler olabilir? Başvurular nereye ve iyi mi yapılacaktır?

Esnafa Koranavirüs Sebebiyle Faizsiz Kredi (3 6 9 Ay Ödemesiz)

Toplumsal devlet ilkesinden hiçbir vakit yönünü şaşırmayan Türkiye Cumhuriyeti devamlı milletinin yanında olmuştur. Naturel afetlerde ve yaşanmış olan ekonomik krizlerde bunun bir oldukça örneğini onlarca kere görmüşüzdür. Özellik ile Ak Parti hükumeti zamanında esnafın küresel kriz yada naturel afetlerde yaşamış olduğu zararlar en süratli şekilde faizsiz krediler ile sarıldığını bir çoğumuz yakın tarihten biliyoruz. 50.000 TL Faizsiz Esnaf Kredisi Başvurusu (Kayıt Sayfası) sayfasında bir çoğumuzun anımsayacağı şeklinde meslek dallarına nazaran esnafımıza faizsiz krediler verilmişti. Koronavirüstn dolayı esnaf zor günler geçiriyor. Bu zor günlerin ne zamana kadar süreceği her ne kadar şimdilik net olarak bilinmese de uzmanlar minimum 2020 TEMMUZ ayına kadar süreği mevzusunda hem fikirler. Hastalığın fazla ve süratli bir halde ilerlemesinin önlenmesi amacı ile kapatılan bir oldukça ticari alanlar bu süreç içinde ciddi maddi kayıplar yaşayacağı ise aşikardır. Bu nedenden dolayı devletimiz toplumsal devlet ilkesine dayanarak esnafa minimum 3 en fazla ise 1 yıl ödemesiz faizsiz olarak kredi vereceği düşüncesi içerisindeyiz. Peki esnafa kronavirüs’den dolayı ihtimaller içinde verilmesi kabul edilen faizsiz kredi kimlere ve ne kadar verilecek?

Koranavirüs Faizsiz Esnaf Kredisi Kimlere Verilecek?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı saran Coronavirüs den dolayı ülke genelinde esnafın bir bir çok kepenk indirmek mecburiyetinde bırakıldı. Halkın toplu olarak bir araya gelmiş olduğu eğlence mekanları, kahvehaneler, spor salonları, kafe ve lokanta şeklinde umumi açık işletmeler İçişleri Bakanlığı tarafınca piyasaya çıkan tebligat ile faaliyetleri ilk durdurulan işletmeler oldu. Bu tür işletme bölgeleri bizce koronavirüs den dolayı maddi zararlarının bir an ilkin kapatılması için faizsiz kredi verilecek kesimi oluşturmaktadır. Genelge kapsamında geçici olarak kapatılan işetmeler ise ola ki devlet tarafınca faizsiz esnaf kredisi kimlere verilecek probleminin en net yanıtını da ek olarak oluşturmaktadır. Peki, genelgede yer edinen geçici olarak kapatılan bu işetme türleri başka hangileridir?

Koronavirüs Esnafa Devlet Yardımları Nedir?

Türkiye’de tesiri altına alan ve bir oldukça esnafı ciddi bir halde maddi olarak derinden yaralayan Çin hastalığı koronavirüs yeni yardım paketlerini devreye sokabilir. Esnafın Sıhhat ve İşişleri Bakanlığı tarafınca mecburi olarak geçici kepenk kapattıran bu üzücü ve istenilmeyen hadise başta SGK ve BAĞKUR şeklinde pirim ödemelerin ertelenmesini gündeme taşıyacak şeklinde gözükmektedir. Devletin esnafa bu yardımının yapılması halinde ise vergi borçlarının silinmesi de ilerleyen öteki süreçte gündeme gelmesi bir fazlaca mümkün olarak gözükmektedir. Bizim tahminlerimize nazaran ise vergi affı şeklinde yardımlardan sonrasında esnafa yapılacak en büyük öteki ikinci bir yardım paketi ise kira yardımı olacaktır. Kira kontratı ile devlete ait bankalar olan;

  1. Ziraat Bankası
  2. Vakıfbank
  3. Türkiye İş Bankası

Müracaat yapılması durumunda esnafın kirası bizim tahminimize nazaran minimum yarısı devlet tarafınca ödenecektir. Esnafa devlet tarafınca kira ve vergi yardımında sonrasında bir an ilkin cari açıklarının kapatılması için son olarak yardım ise faizsiz kredi verilerek olacaktır. Esnafa korona virüs nedi ile verilecek olan bu faizsiz krediler ise bizim tahminimize nazaran minimum 3 yada 6 ay ödemesi olarak verilecektir.

Koronavirüs Esnaf Kredisi Başvurusu Iyi mi Yapılır?

Şimdilik 15 gün olarak görünen mecburi işletmelerin kapatılması ileriki zamanlarda daha da uzayabilir. Bakanlık tarafınca yayımlana tebligatta yer edinen işletmeler haricinde öteki bir oldukça esnaf da halkın dışarı çıkamamasından dolayı ciddi olarak maddi kayıplar yaşamaktadır. Eczaneler ile market ve bakkalların bu durumdan bir tek etkilenmediği kronavirüs salgınından esnafa verilecek ola ki faizsiz kredi başvurusu iyi mi yapılacağı tecrübelerimize dayanılarak şu şekilde olacaktır.

Ödemeler esnafın sisteme girdikleri mevduat hesaplarına muhtemelen yapılacaktır. Geri ödemeler ise en erken 3 ay sonrasında başlayacaktır. Esnafın ödemeleri muhtemelen yıllık cirolarına göre yapılacağını tahmin ediyorum.Fakat, ödeme planı ise 3 ay ödemesi öteki aylar durağan(durgun) olarak aşağıda olduğu şeklinde durağan(durgun) bir halde en fazla 60 ay olarak ödenir.

Miktar 3 Ay Sonrasında 57 Ay Faizsiz Ödeme
30.000 TL 526 TL
40.000 TL 701 TL
50.000 TL 877 TL
60.000 TL 1.052 TL
70.000 TL 1.228 TL
80.000 TL 1.403 TL
90.000 TL 1.578 TL
100.000 TL 1.754 TL

Koronavirüs sebebi ile ihtimaller içinde verilecek olan faizsiz krediler bizim tahminimizce 30 bin TL den başlayıp 100.000 TL kadar çıkacaktır diye düşünmekteyiz. Eğer esnafımız için devletimiz net bir halde salgın hastalıktan dolayı adım atar ise sizlere doğru bir halde bu içinde ne olduğu güncelleyerek bilgilendirileceğimizi ek olarak temin ederiz.

Yukarıda yer vermiş olduğumuz içerik tamamen varsayımdan ibarettir. 18.03.2020 tarihinde kaleme alınmıştır. Aşağıdaki bilgiler ise medya ile paylaşılarak uygulamaya alınmıştır.

Koronavirüs Emekliye Esnafa İstikrar Kalkanı Yardım Paketi

Koronavirüs sebebi ile ihtimaller içinde esnafa devletimiz tarafınca yapılması ön görülen yardım paketini kaleme aldığımız sıralarda Cumhurbaşkanımız’dan beklenen açıklamada aynı an tv kanallarında yapılıyormuş. Her ne kadarda bizim düşüncelerimizde yer edinen KOBİ ve esnafa yardım olanakları tam olarak gündeme gelmemiş olsa da hakikaten hastalığın ülkemize gireli 3 gün olmasına karşın yapılacak olan yardımlar şahane gözüküyor. Çin virüsünden dolayı bir tek esnafı düşünmeyen devletimiz emekliyi ve bir oldukça bankalara borcu olan vatandaşlarımızı da göz önünde bulunduracağını biz bile tahmin etmezdik. Şimdi sizlere bir tek şimdilik devlet istikrar kalkanı adı altında yapılacak olan toplamda 100 milyar liralık yardımları videolu olarak listelemek istiyoruz.