Ana Sayfa İşsizlik maaşı İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi? (GÜNCEL)

0
Paylaş
İşsizlik Maaşı alanlar kredi çekebilir mi
İşsizlik Maaşı alanlar kredi çekebilir mi

İşsizlik Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

İşkur’dan İşsizlik Ödeneği Bankalardan Kredi Çekebilir mi?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu konut kredisi, vasıta kredisi, kobi kredisi, gereksinim kredisi, beyaz eşya kredisi ve daha bir fazlaca kredi yardımıyla yurttaşlarımız toplu para ile alabilecekleri gereksinimlerini gidermektedir. Bankalar kredi vermeden ilkin müşterilerinden gelir belgesi (aylık maaş bodrosu), kefil ve güvence istemektedir. Bu konum karşısında bankanın istemiş olduğu koşulları yerine getiren yurttaşlarımız kredi imkanlarından yararlanabilmektedirler.
Geçim sıkıntısı yaşayan ve zor durumda kalan fazlaca vatandaşımız gereksinimlerini karşılaya bilmek için bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından yararlanmak suretiyle müracaat yapmaktadırlar. Bankalar müracaatta bulunmuş olan müşterilerinden en önce kimlik bilgilerini istemektedirler. Sistemden müşterinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girerek kredi işlemlerinin başlatılması için bir engelinin olup olmadığı araştırılmaktadır. Bu durum bundan sonrasında artık kredi notuna bakılarak da yapılabiliyor. Kredi için bankaya baş vuruda bulunmuş olan şahsın daha öncesinden kara listeye girmemiş olması onun için büyük bir avantaj olacaktır. Sistemde bir engelinin olmadığı belirlenmiş olan şahıstan daha sonrasında gelir belgesi ve güvence istenmektedir. Gelir belgesi olmayan vatandaşlara bir fazlaca banka kredi şansı sunmamaktadır. Bankaları müşterilerine kredi verirken bu kredinin geri ödemesinin yapılması gerektiğine dair güvence istemektedir. İşsiz kimselerin çekmiş oldukları kredileri ödeyebilecekleri muallakta olduğundan işi olmayan kimseler kredi şansı sunulmamaktadır.

Akbank, Vakıfbank, Halkbank, Ziraat bankası, QNB Finansbank, Yapı kredi ve öteki bankalara müracaat yapabilirsiniz.

İşsizlik Aylık Maaşı Alanlar Kredi Çekebilirler mi?

Bankaların kredi imkanların yararlanmak için çalışmanın mecburi bulunduğunu belirtmiştik fakat bankaların kredi imkanlarından yararlanabilmek için güvence yada kefil gösterdiğinizde bu olanaklardan yararlanabilirsiniz. Bunun yanında işsizlik aylık maaşı alıyor olmanız da bu duruma engel olmayacaktır. Şu demek oluyor ki bankalar kredi vermeden kredi müracaatı gerçekleştiren şahsın hesap hareketlerindeki son 6 aylık dönemine bakmaktadır. Şu demek oluyor ki eğer hesabınıza son altı ay içinde tertipli olarak ödeme yapılmışsa kredi başvurunuz onaylanabilir.Kredi müracaatı yaptığınızda işten çıkışınız yapılmış ise ve işsizlik maaşından faydalanmaya hak kazanmış iseniz maaşınız yatmış olduğu bankaya müracaat yaparak kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz. Banka uzun vadeli bir kredi şansı sunmaya bilir fakat tertipli ödeme karşılığında bu konum banka müdürlüğü ile görüşülerek değiştirilebilir
Kredi Başvurusunda  Şahıslardan İstenen Koşullar Nedir?
Aylık maaş bordrosu,
Kefil,
Güvence,
İpotek,
Son 6 ayda maaşınızın tertipli yatmış olması,
Sigortalı olmanız,
İşsizlik maaşından yararlanmış olduğunuza dair bir belge
yukarıda saymış olduğum koşulları tamamlamış olduğunuz halde bankalardan kredi çekme hakkınız olacaktır. Hiçbir banka kefil, güvence ve ipoteği aynı anda istemez bu üç koşuldan birini yerine getirmiş olduğunuz taktirde diğerlerini sizden istemeyecektir.

İşsizlik maaşı alıyorsanız banka teminat için daha az kredi verecektir.Zira gelir belgesi olarak işsizlik maaşını sunacaksınız.
İşsizlik maaşından faydalanan vatandaşların bankalara müracaat yapmaları durumunda kredi çekme imkanlarının olduğundan bahsetmiştik fakat bu bazen bankadan bankaya farklılık göstermektedir. İlk olarak kredi şansı sunacak olan bankalar maaşınızın tertipli bir halde yatmış olduğu banka olacaktır. Daha sonrasında kullanmış olduğunuz kredi kartınız var ise ve bu kredi kartınızın ödemelerini her ay tertipli bir halde yapıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse kredi kartını kullandığınız banka size bu şansı verecektir.

İşsizlik maaşları bilinmiş olduğu şeklinde PTT şubelerinden alınmaktadır. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalara kredi müracaatı talebi ile gidebilirsiniz. PTT’ nin anlaşmalı olduğu bankalar ise Aktifbank, Vakıfbank, Denizbank, Türk Iktisat Bankası, İNG Bank, Şekerbank, Fibabanka’ dır. Normal olarak bu bankalar işsizlik maaşınızı kabul etmeyeceğinden sizden kefil yada güvence bulmanızı isteyebilirler. Kredi vermek için birkaç koşul bulunmaktadır.Bu koşullar reşit olmak, tertipli gelir belgesi sunabilmek, geçmiş 6 aydır sigortalı olarak çalışmak ve kredi puanının yüksek olmasıdır.Koşullar tamamlanmadığı sürece bankalar size kredi vermeyecektir.