Ana Sayfa Para Transferleri Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

0
Paylaş
Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?
Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale ne vakit hesaba geçer diyorsanız, bu durum bankadan bankaya değişim gösterebiliyor. Bir tek banka değil, bankalardaki işlem yoğunluğu da havale işleminin tamamlanma süresine direkt tesir ediyor. Havale ne vakit gelir, kaç dakikada hesaba düşer diyorsanız bunun çoğu zaman 5-10 dakika içinde tamamlandığını söylemek mümkün. Bazı kural dışı durumlar haricinde bu kadar kısa süre içinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Bankalardaki işlem yoğunlukları ve hatalı informasyon girişi, havale işleminin aksamasında büyük rol oynuyor. Bunların önüne geçmek için yazımızda verdiğimiz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Havale Ne Kadar Sürede Hesaba Geçer?

Havale ne vakit hesaba geçer diyorsanız, aynı bankanın hesapları içinde meydana getirilen bir işlem olduğundan dakikalar içinde tamamlanıyor. EFT işlemlerinin onay süresi daha uzun olsa da, havale işlemi dakikalar içinde karşı tarafın hesabına düşüyor. Tüm bu detayları dikkate alarak hesap sahibinin onay vermesi durumunda paranın 10 dakika içinde hesaba düşeceğini söylemek mümkün. Elbet bazı istisna durumlar da yok değil.

Örnek vermek gerekirse, bankanın anlık işlem yoğunluğu havale işlemini sekteye uğratan durumlardan yalnız biridir. Bankada sizinle ile aynı anda çok fazla para transferi gerçekleştiren banka müşterisi var ise, bu durumda havale işleminiz gecikmeye uğrayabilir.

Elbet gecikmeye uğraması demek, paranın gitmeyeceği anlamına da gelmiyor. Gene de süratli bir halde para karşı tarafa ulaşacaktır. Heralde bu benzer biçimde durumlarda bilgilerin de doğru girildiğinden güvenilir olmanız gerekiyor. Bu bilgilerden bazıları şunlar;

  • Hesap numarası
  • Şube kodu
  • TC kimlik numarası
  • Ad Soyad

Bankalar üstteki detayları talep ederek havale işlemini tamamlıyor. Bazı bankalar, TC kimlik bilgisine gerekseme duymuyor. Bu detayları doğru yazmanız durumunda işlem tamamlanıyor.

Havale Ne Zaman Gelir?

Havale kaç dakikada hesaba düşer diyorsanız, bunun yanıtını üstte verdik. Havale dakikalar içinde tamamlanan bir işlem olsa da, işlemi gerçekleştirdiğiniz kanal da oldukça mühim. Havale işlemi internetten, atm ve şubelerden yapılabiliyor. Elbet bu işlemler esnasında değişik değişik ücretler ödeyeceğinizi de bilmeniz gerekiyor. En güvenilir ve düşük ücretli havale işlemi web ve mobil bankacılık ile yapılabiliyor.

ATM ve şubelerden yapacağınız havale işlemleri hem daha çok ücret alıyor, hem de hesaba geçme süresi uzayabiliyor. Havale kaç dakikada hesaba geçer diyorsanız ve aciliyetiniz bulunuyorsa ilk olarak web bankacılığını tercih etmelisiniz.

Cebe havale nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Cebe Havale Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm) yazımızda anlattık.İyi okumalar…

Havale Aynı Gün Hesaba Geçer Mi?

Evet, yapacağınız havale işlemi aynı gün, aynı dakikalar içinde hesaba geçer. Havale işlemlerinde banka hesapları aynı olduğundan, işlem kesinlikle uzun sürmüyor. Eğer sistemsel bir hata bulunduğunu yada detayları yanlış girdiğinizi düşünüyorsanız ne olursa olsun alan kişi hizmetleri ile görüşmeli ve EFT iptali işlemini öğrenmelisiniz.

Havale Hafta Sonu Ne Zaman Hesaba Geçer?

Havale, EFT işleminden tamamen bağımsız bir işlemdir. EFT işlemlerinde mesai saatleri ve günleri haricinde işlem yapılmadığı benzer biçimde, paranın karşı tarafa yetişmesi da mümkün olmuyor. Havale ise tam tersine 7 gün 24 saat süresince para transferi yapabileceğiniz bir işlem.

Bu durumda hafta sonu yada saat kısıtlaması olmadan aynı bankadaki değişik bir hesaba dakikalar içinde para gönderebilirsiniz. Hafta sonu, hafta içi yada geç saatlerde yapacağınız tüm havale işlemleri dakikalar içinde alıcı hesaba ulaşacaktır.