Ana Sayfa Evlilik Kredileri Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

0
Paylaş
Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu
Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Hükümetler sosyal devlet statüsü gereği vatandaşlarına pek çok haklar sunmaya çalışıyor. Her yeni dönemde farklı bir uygulama ve kolaylık hayata geçirilirken bankacılık alanında yapılan düzenlemelerden bir tanesi de faizsiz devlet destekli evlilik kredisi oluyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bu krediye başvurmanız için mutlaka evleniyor olmanız gerekiyor. Devlet evlilik öncesinde insanların maddi anlamda güçlük çektiğinin farkında ve mutlu güne daha iyi hazırlanabilmek adına vatandaşlarına faizsiz kredi imkanı sağlıyor. Bu kredinin asıl amacına bakıldığında genç nüfusun daha fazla yetişmesine bir adım atmak özellikle sosyal yaşam ve gelecek yönünden de gençlerin bir takım planlarını hiçbir zaman ötelememek. Verilen bu kredinin en büyük mimarı ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı.

Ancak yalnızca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı değil aynı zamanda Maliye Bakanlığının da bu kredide desteği büyük. Uygulamaya geçmiş olan proje sayesinde 18 yaşını doldurmuş ve 24 yaşını geçmemiş olan gençler kredi başvurusunda bulunuyor. Başvurunun amacı ise 10.000 TL’lik bir destek alabilmek.Ayrıca devlet destekli evlilik kredisinin dışında evlilik kredisi veren bankalarda bulunmaktadır.Evlilik çağına gelen bireyler evlilik kredisi veren bankalardan kolaylıkla kredi alabilirler.

Yapılan bu düzenleme sayesinde gençlerinde evlenirken önüne çıkacak olan güçlüklerden daha basit bir şekilde sıyrılabilmeleri ve ağır bir yükün altına girmemeleri. Şartlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve krediden faydalanabilmek için gençlerin Türk Ceza Kanununda belirli olan ağır ceza suçu kapsamında hiçbir sicil durumunun olmaması.

faizsiz evlilik kredisi veren bankalar
faizsiz evlilik kredisi veren bankalar

Kredinin miktarı 10 bin TL ile sınırlandırılmış ve geri ödeme içinde 4 yıllık bir süre belirlenmiş. Ancak devlet geri ödemeyi ilk bir yıl uzatmış ve 5 yıl olarak düzenlemiştir. Ancak burada yukarıda da belirttiğimiz gibi amaç genç nüfusu artırmak olduğu için gençler ilk yıl içerisinde bir çocuk yaparlarsa bu durumda kredinin geri ödemesi bir yıl daha ötelenebiliyor. Toplamda iki yıl geri ödemesiz 4 yıl içerisinde kredinin tamamının bitirilmesi istenmiş. Bu uygulama yalnızca aile yanında olan değil aynı zamanda yurt, yetim ve öksüz gençler içinde geçerli olmaktadır.

Diğer bir yazımız olan Düşük faizli ziraat bankası evlilik kredisi adlı yazımızda Ziraat Bankası En uygun evlilik kredisi şartlarını bulabilme imkanınız vardır.

Evlilik Kredisi

Evlilik kredisi alan gençlerin sosyal yaşam standartlarının evliliklerinin ilk yıllarında bozulmaması devletin sağlamış olduğu faydalardan bir tanesi. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı yeni yeni düzenlemeler sayesinde bu tarz projelerinde daima önünün açılmasını planlıyor.

Sonuç olarak Aile bakanlığının belirlediği şartlara uyan gençler bu kredi başvurusunda bulunabiliyor. Ve evliliklerinde ileriki dönemlere ertelenmesinin önüne geçmiş oluyor.   Kredi talebinde bulunmak için aşağıdaki şartların yerine getirilmiş olması gerekiyor.

Devlet destekli evlilik kredisi şartları nedir?

18-24 yaş arasında olmak

Suç İşlememiş olmak

Maddi nedenlerden dolayı evlenemeyecek durumda olmak.

Yukarıda belirtilmiş olan şartları taşıyan her TC vatandaşı devlet destekli evlilik kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Bir önceki yazımız olan En uygun evlilik kredisi veren bankalar başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar.