Ana Sayfa Konut Kredileri Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

0
Paylaş
Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir ev sahibi olmak için herkesin kendine göre bir hayali, kendine göre tasarlamak ve huzur içinde yaşamak istediği bir ev vardır. Ev sahibi olmak artık çok kolay çünkü bankaların kişilere konut kredisi veriyor.  Konut kredisi almak için bankaların açıkladığı şartlara sahip olup istenilen belgeleri tamamlarsanız konut kredisi alabilirsiniz.

Konut kredisi almak için bankaların şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bankaların açıkladığı şartları ve belgeleri tamamladığınızda bankaların şubelerine giderek başvuru yapacaksınız. Konut kredisi için aranan şartlar ve istenilen belgeler nedir? Burada en önemli nokta, konut kredisi alacak kişinin kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Konut kredisi alacak kişilerin bankalarla ilgili herhangi bir sorunun olmaması da önemli şartlardan biridir. Kredi notunun yüksek olması ve bankayla herhangi bir sorunun bulunmaması sadece konut kredisinde değil, alınacak bir çok kredi de önem taşıyor.

Ev kredisinde istenilen belgeler;

Ev kredisi almak için öncelikle 18 yaşından büyük olmak gerekiyor.

Pasaport, nüfus cüzdanı, resmi kimlik belgesi, ehliyet

İkametgah adresi ya da ( adına kayıtlı elektrik, su, telefon, doğalgaz faturası)

Maaş belgesi , eğer serbest meslek sahibiyseniz imza beyannamesi, vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi, son 3 yılı içeren yeminli mali müşavirden vergi dairesinden alınan bilanço ve gelir tablosu, Esnaf ve Sanatkarlar Odası kayıt belgesi

Söz konusu konutun tapu fotokopisi

Ev  Kredisine Uygun Evler;
Ev Kredisi Başvurusu istenen belgeler

Bir ev almayı düşünüyor ancak inşaatı henüz başlamamış ancak yapım aşamasındaysa kat irtifakı, alacağınız ev bitmiş ancak iskan almışsa kat mülkiyeti tapusu olması gerekecektir. Kat mülkiyeti tapusu yok ancak almak istiyorsanız bunun içinde bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Kat mülkiyeti olmayan evler için kontrol edilmeli. Kat mülkiyetine geçmek ve iskan almış mı diye kontrol etmek için belediyelerden bilgi alabilirsiniz.

Evin yaşı; yeni evler yapıldığı gibi eski evlerde mevcut. Peki, eski evlere kredi çıkar mı? Bu durum hep merak edilmiştir. Ev borca karşılık nakit olarak sayılıyorsa kredi açısında herhangi bir soruna neden olacak bir durum yoktur.

Evin inşaat durumu;

Konut kredisi almak isteyenler için bir önemli bilgi daha… Konut kredisi almak istiyorsanız öncelik alacağınızın evin %80’nin bitmesi gerekiyor. Konut kredisi almak isteyenler bankalara yaptıkları başvurularda; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir durumunu gösteren belge sunmak zorundadır.

Ayrıca Düşük Faizli Konut Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde düşük faizli konut kredisi veren bankaları detaylı bir şekilde anlattık.

Bugün konumuzda konut kredisini anlattık. Yukarıda yer alan şartları ve belgeleri tamamlayan herkes banka şubelerine giderek konut kredisi başvurusu yapabilir. Başvuru sonrası banka tarafından inceleme ve bir araştırma yapılır. Yapılan incelemenin ardından konut kredisi için uygun olup olmadığı açıklanır. Uygun bulunduktan sonra konutun ekspertiz değeri hesaplanacaktır. Bu durumda banka müşteriye ne kadar kredi vereceği belirlenir. Konut kredisinin vadesi hesaplanırken de kişinin gelirine bakılır. Kişinin ödeyebileceği maksimum tutar belirlenir. Limit ve vade süresi yeterli olduğunda ekspertiz değerinin %70-%75’ine kadar kredi verilecektir.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Word Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar