Ana Sayfa E-Devlet E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020

E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020

0
Paylaş
E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020
E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020

E Devlet Ehliyet Sağlık Raporu Başvurusu 2020

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılının sonuna kadar tüm ehliyet belgeleri yenileme işlemi yapılacak. Ehliyet yenileme işlemleri uzatıldı. Ehliyet yenileme işlemi yapmadan önce sağlık raporu almanız gerekiyor. Sağlık raporu olmadan sürücü belgesi alamadığınız gibi ehliyet belgenizi de yenileyemezsiniz. Sağlık raporunu almadan önce e devlet üzerinden sürücü başvuru beyan formunun onaylanması gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra sürücü olur belgesi veren sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz. Muayene işleminin ardından sağlık raporunu alıp götürerek sürücü belgesi alma ve yenileme işlemini başlatabilirsiniz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Randevu Nasıl Alınır?

2022 yılının sonuna kadar ehliyet belgesi yenileme işlemleri devam edecek. Vatandaşlar hafta içi mesai saatleri içinde yenileme işlemlerini yaptığı için haliyle yoğunluk olabiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşlerine gitmeden önce randevu almanız gerekiyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi ve Alo 189 numaralı telefondan randevu alabilirsiniz. Başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızı yanınızda götürmeyi unutmayın.

E-devletten birçok hizmetten faydalanmanız mümkündür.Bunlardan biri de Aile Gelir Belgesini Nereden Alabilirsiniz adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

Sürücü Sağlık Raporu Beyan Başvurusu

Kayıp, yıpranma, çalıntı ve yenileme işlemleri dahilinde ehliyet belgenizi değiştirebilirsiniz. Başvuru için sağlık raporu almanız gerekiyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sağlık raporunu e devlet üzerinden yapılma zorunluluğu getirildi. E devlet üzerinden yapılan işlemin ardından sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekiyor. TC kimlik numaranız ve şifrenizle e devlete giriş yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı Kişisel Sağlık Bilgi Formuna girin. Yeni başvuruda bulunarak gerekli bilgileri doldurun. E devlet üzerinden yapılan başvuruda fotoğraf isteme zorunluluğu bulunmuyor. Alınan sağlık raporunun geçerlilik süresi 2 yıl geçerlidir.

Sürücü Sağlık Raporu Beyan Başvurusu Önemli Uyarı

E devletten yapacağınız başvuruda formu doldurmadan önce bir uyarı nihayetinde bu bilgi yer almaktadır. Okumadan işlem yapmamanızı öneririz. Bu form sağlık hizmet sunucularına sağlık raporu başvurularınız için başvurmadan önce doldurmanız gereken belgedir. Bu formun doldurulması halinde tarafınıza sağlık raporu düzenlenmesi mümkün olmayacaktır. Bu form kişinin kendisi yasal temsilcisi 18 yaşın altındaysa velisi veya yasal temsilcisi tarafından doldurularak imzalanması gerekmektedir.Eğer tıbbi cihaz veya gözlük kullanıyorsanız muayeneye gözlük veya tıbbi cihaz ile gelmeniz gerekmektedir.

Hangi Kurumlar Sürücü Belgesi Sağlık Raporu Verir?

Aile hekimlerinden ücretsiz şekilde alabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde tek hekim için 50 TL

Eğitim ve araştırma hastaneleri 75 TL

Devlet Hastanelerindeki sağlık kurulunda 200 TL

Özel Hastane her yardı aynı olmadığından ücret 50 TL ile 200 TL arasında değişebilir.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık kurulunda 300 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz.

Aldığınız sürücü sağlık raporunu nüfus müdürlüğüne götürerek ehliyet belgenizi yenileyebilirsiniz.

Sürücü Başvuru Beyan Formunda Hangi Bilgiler Bulunur?

Sürücü beyan başvuru formu 5 aşamadan oluşur. Formda yer alan bilgiler şöyle,

Kişiye ait genel bilgiler

Aile bireylerinin sağlık durumuna ait bilgiler (adı soyadı, medeni durumu, doğum tarihi)

Başvuruyu yapan kişiye ait sağlık durumu bilgileri

Duyu organları

Kalp damar sistemi (kan hastalıkları)

Solunum sistemi

Sindirim sistemi (metabolizma)

Kas iskelet sistemi

Enfeksiyon hastalıkları

Hormonal durum

Gentio üriner sistem

Ruh sağlığı

Ve diğer bilgiler

Ön izleme

İşlem sonucu

E-Devletten İkametgah Belgenizi de alabilmeniz mümkündür.Peki nasıl alacaksınız.Detaylar yazımızda….