Ana Sayfa Finans Dolar Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

0
Paylaş
Dolar Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?
Dolar Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar son 3 gün içinde çok keskin yükselişler yaptı.Sürekli değişiyor ve her seferinde bu sorunun cevabını arayan vatandaşlar dolar da yeni rekorla karşılaşıyorlar.Bugün itibari ile dolar ne kadar? Dolar ve Euroda artış ne kadar oldu? Dolar neden yükselir ve Merkez Bankası bu yükselişe ne zaman dur deyip hamle yapacak.

Türk lirası diğer kurlara oranlar hız kesmeden değer kaybediyor.Dolar dün gün içerisinde 4,66 zirvesine çıktıktan sonra yavaş bir adım attı.Bugün ise yukarı yönlü hareketi devam etmektedir.

Dolar güne 4.76 gibi bir seviyede başlayan dolar/TL,saat 11.02 dolaylarınad 4.9270 seviyesine kadar çıktı.Diğer bir yandan Euro/TL ise aynı dakikalarda rekorunu 5.7694 seviyesine kadar taşıdı.

Yükselen dolar 11.13’te dolar/TL 4.8282 seviyesine inerken, Euro/TL 4.6512 seviyesine kadar çekildiği görülmektedir.

Aynı dakikalarda Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, yüzde 1’in üzerinde kayıpla 102.276 puandan işlem görmeye devam etti.

Son 6 ayın en düşük seviyesine inen Euro/Dolar paritesi 1.17 dolaylarında.

Dolar neden yükselir
Dolar neden yükselir

PİYASALAR’IN GÖZÜ MERKEZ BANKASI’NDA

Herkesin gözü kulağı Merkez Bankası’ndan gelecek adımları takip ediyor.Türk Liras’nda görülen bu sert değer kaybına Merkez Bankası nasıl bir önlem alacağı merak konusu.Olağan toplantı Merkez Bankası’nın 7 Haziran’da.

Ayrıca Fed’in son toplantısı bugün gerçekleşecek.Toplantı tutanaklarına göre dolar/Tl değişebilir.

DOLAR NEDEN YÜKSELİR?

Doların yükselmesinde uzmanlar çeşitli sebeplerin olduğunu vurgulamaktadır.Şu sıralar en çok etkiyi özel şirketlerin dış borç geri ödemeleri de doların ve döviz kurlarının artmasında etkili olabiliyor.Mayıs ayında 10,9 milyar dolar ile yılın en yüklü geri ödemesi olduğu görülmektedir.

Aynı zamanda Çin ile ABD arasındaki rekabetin kızışması ve tarafların atmış oldukları adımlar doların hızla yükselmesine sebep olmaktadır.

YÜKSELİŞ NEDEN DÜŞÜRÜLEMİYOR!

Düşürülememesinin sebeplerinden biri ise Merkez Bankası’nın kura müdahakesinin gecikmesi olarak gösterilmektedir.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Fitch art arda Türkiye için uyarı yapıyor olması Türk lirasının 3 hafta içerisinde %20 değer kaybetmesine yol açmaktadır.