Ana Sayfa Finans Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

0
Paylaş
Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?
Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal güvenlik kapsamında, kızların annelerinden ya da babalarından sağladıkları gelir kapsamında ve evlendikleri durumlarda, bu gelirlere istinaden yapılan yardımlardan bir tanesidir.

Çeyiz parası diye tabir edilen yardımdan, annesi ya da babası ölmüş olup da, bunlardan gelir aylığı alan kız çocukları yararlanır. Bu aylığı alırken evlenmiş olanlar, çeyiz yardımından yararlanabilirler.

Daha önceden annesinden ve babasından gelir aylığı alırken evlenmiş ve sonradan boşanmış dul bayanlar, tekrar evlendikleri zaman bu haktan yararlanamazlar.

Evlenen gençlerimize bir çok banka evlilik kredisi vermektedir.Hangi bankalar evlilik kredisi veriyor biliyor musunuz? Evlilik kredisi veren bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Aylıkların Kesilmesi Durumu

Sosyal güvenlik kurumundan çeyiz yardımı alan bayanların, ailelerinden aldıkları gelir aylıkları, evlendikleri andan itibaren kesilir. Daha sonra boşanma durumlarında, bu aylıklar tekrar bağlanır. Ancak aylıkların tekrar bağlanabilmesi için, boşandıktan sonra iki yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Çeyiz yardımı alan kız çocuklarında çalışmama şartı da aranmaktadır. Zaten kendisine çalışmadığı için bağlanan aylık, evlenmeden önce çalışırsa kesilmektedir. Bu durum için SGK primlerinin ödeniyor olması gerekir.

SGK kurumundan düzenli olarak aylık bağlanan kişinin, çalışması durumunda aylığının kesileceğini belirtmiştik. Tekrar işten ayrıldığı tarihten itibaren bu aylıklar bağlanır.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

Evlenme diğer adıyla çeyiz parası almak isteyen kişiler kesinlikle başvuru yapmaları gerekmektedir.Başvuru süresi ise evlendikten sonra 5 yıl süre için geçerli olacaktır.Eğer evlendikten 5 yıl içinde başvuruda bulunmayanlar çeyiz parasından yararlanamayacaklar.Çeyiz parası başvurusu SGK il Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine yapabilirler.Başvuru sırasında hak sahibi olan kişilerden çeyiz parası başvuru dilekçesi  istenmektedir.Eğer yapılan evlilik nüfus kütüğüne işlenmediyse başvuruya ek olarak evlilik cüzdanı da istenir.Kütüğer işlenmişse sadece başvuruda talep dilekçesi yeterli olmaktadır.

Çeyiz parası nasıl alınır
Çeyiz parası nasıl alınır

2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Oldu?

Çeyiz yardımı, kızın ailesinden aldığı gelir miktarının, en son güncel olan miktarının 24 katı kadardır. Yani bir anlamda, iki yıllık gelir peşin olarak kendisine verilir. Mesela, çeyiz yardımı için başvuran birisinin, başvurduğu tarihte aldığı aylık miktarı, 600 TL olsun. Bu durumda kızın alacağı çeyiz yardımı, 14.400 TL olacaktır.

Sıkça sorulan sorulardan biri olan kuşkusuz çeyiz parasının nereye yatacağıdır.Evlenen kız çocuğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.Şahsi hesabı olanlar kendi hesaplarından parayı çekebilecekler.Eğer Ziraat Bankası’nda herhangi bir hesabınız yoksa çeyiz parasını Ziraat Bankası veznesinden T.C kimlik numaranız ile alabileceksiniz.

Evlenenen gençlerimizi düşünen bankalardan bir olan Ziraat Bankası düşük faizli evlilik kredisi vermektedir.Ziraat Bankası düşük faizli evlilik kredisi başvuru şartları yazımızda…