Ana Sayfa Finans Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

0
Paylaş
Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?
Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Gençlerin ilk istedikleri şey evlenip yuva kurmalarıdır. Her evlilik mutluluk ile sonlanmıyor. Evlenen kadınlar ekonomik hayatlarını sürdürebilmeleri için devlet tarafından bir takım önlemler alınmıştır. Maaş bağlanması, nafaka, çeşitli yardım, emekli olan babasının maaşı gibi önlemler devlet tarafından sağlanan yasal haklardır. Bu durumda kadınlar boşanırsa, devlet ekonomik hayatlarını garanti altına almış oluyor. Boşanan kadınlar bir takım şartları yerine getirdiği takdirde ekonomik hayatlarını devam ettirmiş olurlar.

Boşanmış Kadınların Babasından Maaş Alabilme Şartları

Eşinden boşanan kadın babasından maaş alabilir. Boşanan kadının babası yaşıyorsa, emekli maaşının bir bölümünü alabilir. Babası ölmüş, boşanan kadın emekli değilse, boşanmış ancak evlenmemişse, sigortalı olarak çalışmıyorsa, boşandığı eşiyle aynı evde yaşamıyorsa babasından maaş alabilir.

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Çalışmayanlara bireyler kredi çekebilir mi? Çekebilirse ne kadar kredi çekebilir? Bütün detayları anlattık…

Eşinden boşanan kadın babasından maaş alır. Aldığı maaşın kesilmemesi için bazı kurallar bulunuyor. Kadın eşinden boşanmışsa, aynı evde yaşamaması gerekiyor. Kadın eşinden boşanmış ancak aynı evde yaşıyor ve babasından maaş alıyorsa suç işlemiş olur. Aldığı maaşları geri ödemesi gerekir. Hapis ile cezalandırılabilir. Boşanan kadın evlenmeden başka birisiyle aynı evde yaşıyorsa, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaz. Maaş kesilmez. Kadın boşandıktan sonra sigortalı bir işe girip çalışmaya başladığında babasından aldığı maaş kesilir.

Çalışan boşanmış kadın babasından maaş alabilir mi
Çalışan boşanmış kadın babasından maaş alabilir mi

Boşanmış Kadın Babasının Maaşını Nasıl Alır?

Kadınlar boşandıktan sonra ekonomik hayatlarını sürdürebilmeleri için devlet tarafından yasal haklar tanınmıştır. Kadın boşandıktan sonra babasından maaş alabilir. Kadın boşanmış, babası yaşıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) giderek başvuru yaptığında maaşın bir bölümünü alabilir. Kadın boşanmış, babası ölmüşse SGK’ya giderek başvuru yapabilir ve babasının maaşını alabilir. Eşinden boşanan her kadın babasından maaş alamaz. Boşanan kadın babasından maaş alabilmesi için öncelikle babasının SGK ya da BAĞ-KUR’dan emekli olması gerekiyor.

Eğer çalışmıyor ve kredi ihtiyacınız varsa gelir belgesi olmadan ev hanımlarına kredi veren bankalardan düşük faizli kredi çekebilmeniz mümkündür.Çalışmayan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar adlı yazımızda nasıl başvuru yapacağınız anlattık.İyi okumalar…