Ana Sayfa Bankalar Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi 2020

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi 2020

0
Paylaş
Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?
Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir Mi?

Boşanarak evliliklerini sona erdiren kadınlar maddi zorluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Kurum ve kuruluşların yardımları yanında devletimizin de boşanan kadınlara maddi yardımları bulunuyor. Yapılan yardımlar ile kadınların hayatta aktif rol almaları hedefleniyor.

Devlet tarafından yapılan yardımlar arasında;

Nafaka, dul maaşı, sağlık sigortası, belediyeler ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, yoksulluk nafakası gibi yardımlar vardır.

Babanızdan maaş alabilmeniz için bazı şartlar bulunuyor. Eşinden boşanan kadın babası hayatta ise maaş alabilir. Maaşın tamamı değil ancak bir kısmı ödenir. Babanız vefat ettikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekiyor. Maaşı alacak kadının emekli olmaması, resmi olarak boşanma işinin tamamlanmış olması, aynı evde yaşamaması gerekiyor. Karı koca kendi arasında anlaşarak boşanma işlemi gerçekleştiriyor. Kadın parayı alıyor ve aynı evde yaşıyorlar. Böyle organize olarak anlaşmalı boşanma tespit edilirse, çok büyük cezası bulunduğunu belirtelim. İlk olarak aldığınız tüm maaşları devlete geri ödemeniz gerekecektir. Hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maaş hakkının doğup doğmadığını devlet tek tek yapamaz. Maaşı almak isteyen kişi başvuru yapması gerekiyor. Gerekli şartları taşıyorsanız maaşı doğrudan alma hakkına sahip olursunuz. Boşanan kadın Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek başvuru yapabilir. Babanız vefat ettiyse ölüm belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

Maaş Bağlanabilmesi İçin Gerekli Şartlar

Boşanan kadınlar babalarından maaş alabilmesi için bazı şartları taşıması gerekiyor. Şartları yerine getiriyorsanız devlet kadının hayatta kalabilmesi ve aktif rol alması için gerekli yardımları yapacak.

Hiçbir yerde çalışmıyor olmanız gerekiyor.

Günlük veya aylık düzenli olarak sabit gelirin olmaması

Babanızın bir sosyal güvenceye sahip olması

Boşanan kadının devlet memuru olmaması

Boşanan kadının SGK, BAĞKUR ve hiçbir sosyal güvencesinin olmaması

Boşanan kadının emekli olmaması

Boşanan kadının yeniden bir evlilik yapmaması

Hiçbir kurumdan sosyal yardım almaması

Boşanan kadının babasından maaş alabilmesi için yukarıdaki yazılan şartların hepsini yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesini bile yerine getiremiyorsanız maaş alamazsınız. Maaş bağlanacak kurum gerekirse ilave şart isteyebiliyor.

Boşanan Kadın Babasından Yüzde Kaç Maaş Alabilir?

Boşanan kadının maaş alabilmesi için gerekli şartları anlattık. Bunlardan en önemlisi de babanızın bir sosyal güvenceye sahip olmasıdır. Kadınların 3 maaş alma hakkı bulunuyor. SGK’dan emekli olan kadın, vefat eden BAĞKUR’lu eşinden de maaş alabiliyor. Babası emekli sandığından emekli ise bu maaşı alma hakkına sahip.

Maaşlardan kesinti yapıldığını belirtelim. Anne ve çocukların hayatta olması ve aldığı maaş oranı göz önüne alınarak kesinti işlemi yapılıyor. Kesinti oranlarını açıklayacak olursak,

Çocuğu bulunmayan ve maaş alacak bir anne %75

Anne hayatta ise %50

Boşanan kadın babasından maaş alırsa %25’ini alır.

Anne hayatta değilse %50’sini alabilir.

Kadınların Babasından Aldığı Maaş Kesilir Mi?

Boşanan kadının maaş alabilmesi için gerekli şartların hepsine sahip olmanız gerekiyor. Maaş alırken bu şartların bir tanesini ihlal ediyorsanız aldığınız maaş kesilir. Haksız yere maaş almamak adına sosyal güvenlik kurumuna ve bankaya bildirmeniz gerekiyor. Organize boşanmalar, şartları ihlal edip haksız yere maaş alıp bildirmiyorsanız, tespit edildiği takdirde aldığınız maaşları geri ödemeniz gerekecektir.

 Erkek Çocuklar Babasından Maaş Alır Mı?

Babası vefat erkek çocuğu da babasından maaş alabilir. Erkek çocuğun maaş alabilmesi için en önemli şart, 25 yaşın altında olmamasıdır. Devlet gerekli yardımı yapabilmesi için güvence altına da alabiliyor.

Erkek Çocuklarında Maaş Alabilmesi İçin Aranan Şartlar

Lise eğitimine devam eden çocuklarda 20 yaşına kadar

Üniversite eğitimi gören veya mezun olan çocuklarda 25 yaşına kadar destek verilebiliyor.

Maaşı alacak çocuğun herhangi bir gelire sahip olmaması gerekiyor.