Ana Sayfa Bankalar Banka Borçları ve Zaman Aşım Süreleri

Banka Borçları ve Zaman Aşım Süreleri

0
Paylaş
Banka Borçları ve Zaman Aşım Süreleri
Banka Borçları ve Zaman Aşım Süreleri

Banka Borçları ve Zaman Aşım Süreleri

Kişiler farklı nedenlerden dolayı icralık olur. Bunun en başında gelenlerden bir tanesi banka borçları nedeniyle icralık olmak. Banka borcu için icra ve haciz işlemlerindeki zaman aşımı sürelerini inceledik. Eğer banka ile zor duruma düştüyseniz, mutlaka bir avukatla ile görüşün.

İcra; belgelenmiş bir alacağın ödeme günü geldiğinde ödenmediği süre içinde hukuki işlem başlar.

Haciz; alacaklı kişi parayı alamadığında icra işlemlerinin başlatılması demektir. Haciz işleminde gayrimenkul ve mal varlıklarının satışı yapılarak alacak tahsil edilir.

Borçlarda zaman aşımı; alacağa ait para süresi kanun ile belirtilmemişse 10 yılsonunda zaman aşımına uğrar.

Banka Borçlarında Zaman Aşımı

Bankalardan kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı borçlarının aylık taksitleri belirtilen süre içinde ödenmediği takdirde yasal takip icra işlemi başlatılır. İcra işlemleri 4-5 ay içinde başlar ve banka avukatına bildirilir. İcra dosyası açılır. Avukat size ödeme emri gönderir. 10 yılsonunda zaman aşımına uğrar ancak borç kaldırılmaz.

Varlık Yönetimine Olan Borçlar Zaman Aşımı

Bankalar bilançolarını daha düzgün tutabilmeleri için, borçları varlık yönetimine devretti. Banka borcu için indirim yapılmaz. İcra dosyaları her yıl yenilenmez, çünkü masraf yaratır. İcra dosyası düşebilir ancak borç silinmez.

Borçlar varlık şirketlerine devredildiğini söylemiştik. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’de icra dosyasının zaman aşımı süresi 20 yıldır. TMSF borçları almak için işlemleri hızlı yapmıyor. Borcu olan kişi mal edinir ya da vefat ederse, varislerinden alacaklarını daha hızlı şekilde tahsil etmeye başlayacağını söylemekte fayda var.

banka borcu zamanaşımı ne kadar
banka borcu zamanaşımı ne kadar

İcra Ve Haciz İşlemleri Zaman Aşımı Süresi

İcra dosyası açılır. Alacaklı tarafından her yıl icra harcı yatırılarak icra dosyası yenilenir (açılır.) İcra dosyası yenilenmediğinde icra dosya geri bırakılır. Bu durumlara çok rastlanılmadığını söyleyelim. İcra dosyasının geri bırakılması, borcun silinmesi anlamına gelmez. Zaman aşımı süresi 10 yıldır.

İcra dosyasının geri bırakılması ev, araba ve mal varlıklarının üzerindeki icra talepleri düşer.

Farklı bankalara kredi veya kredi kartı borcunuz bulunuyorsa tek bir bankada borçlarınızı toplayabilirsiniz.

Haciz Zaman Aşımı

Haciz işlemi yapılırken borçlu olan kişinin mal varlıklarının satılması demektir. Mal varlıkları 1 yıl içinde satışa çıkarılır ve satış işlemi tamamlanmış olur. İcralık olan mal satılmadığı takdirde geri iade edilir. İcralık mal satışa çıkaran kişi masrafları öder.

banka borcu zaman aşım süreleri
banka borcu zaman aşım süreleri
Ölen Kişilerde Zamanaşımı

Borcu olan kişi vefat edebilir. Banka ile olan tüm işlemler varisleri üzerinden devam eder. 90 gün içinde reddi miras işlemleri yapılmalı.

Kredi Kartı Zamanaşımı

Kredi kartınız var ve harcama yaptınız. Borçlarınızı takip eden 3 ay boyunda ödemediğiniz takdirde, banka avukat aracılığıyla işlemleri başlatır. Avukatlar sizle iletişim kurar ve borcun ödenmesini ister. İletişim kurup, bir işlem yapmadığınız takdirde icra işlemi başlar. İcra dosyası 5 yıl boyunca avukat tarafından takip edilir. Zamanaşımı süresi 20 yıldır. Kredi kartınıza bloke koyulabilir. Kredi kartı almanız imkânsızlaşır. Kredi borcunuz var ve yapılandırma işlemi yapar ya da bir kerede ödeme işlemi yaparsanız, kar listeden çıkarsınız. Zamanaşımı süresi geçse de borcunuz silindi anlamına gelmez.

Zamanaşımı İtiraz Süreci

Borçlarınız yüzünde icralık ve hacizlik olabilirsiniz. Zamanaşımına düştüğünü iddia ediyorsanız, ödeme tebliğinden önce en az 15 gün içinde itiraz hakkınız var. İcra müdürlükleri zamanaşımı durumlarında re-sen bakmaz, itiraza tabi durumdur.

Bazı kişilerde ödeme tebliğinin gelmediğini söylerler. 7201 sayılı kanunda; ödeme tebliği muhtarlığa gelir. İkametgâhınızda bulunmuyorsanız kapınıza bir not bırakılır. Bu durumda yapılan işlemleri iyi takip edin. Banka ile ilgili yapmak istediğiniz tüm hukuki işlemler için mutlaka bir avukat ile görüşünüz.

Kredi borcunuzu başka bir bankaya taşıyarak kredi borcunuzu hem ertelemiş hemde taksit imkanına kavuşmuş olabilirsiniz.