Ana Sayfa Finans Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

0
Paylaş
Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?
Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Aile fertlerinizden babanız vefat edebilir. Böyle üzücü bir haberle baş başa kalsanız bile miras kalıp kalmadığını öğrenme hakkınız bulunuyor. Kendi bildiğiniz mirasların dışında haberinizin olmadığı para, gayrimenkul veya hisse senetleri ortaya çıkarsa, bunları resmi yollarla sorgulayabilirsiniz. Yapılan bu sorgulama işlemi bankalarda unutulan paraları sorgulama işlemi gibi değil, gizli mal varlığı olup olmadığı sorgulama işlemidir. Gerekli sorgulamayı yapmak için, vefat eden kişinin birinci dereceden akrabası olmanız gerekiyor. Babanız vefat etti ancak miras kalıp kalmadığını öğrenmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek öğrenebilirsiniz.

Vefat eden babanızın mal varlığı eşine, çocuklarına ve yakınlarına kalır. Babanız vefat ettikten sonra miras sorgulama işlemini yapmak için öncelikle kalıtım ilanı çıkartmanız gerekiyor. Noter ve sulh mahkemelerine gidip, kalıtım ilanı ile birlikte dilekçe yazarak babanızdan kalan mal varlığına ait sorgulamadan sonuç alabilirsiniz. Kalan mirası istemiyorsanız, babanızın vefatının ardından 3 ay içinde reddi miras davası açarak mirası ret edebilirsiniz.

Babanızdan kalan mirası eş, çocuk ve aile yakınlarının paylaşması gerekiyor. Miras işlemlerini başlatmak için tüm mirasçıların başvuru yapması gerekiyor. Mirası istemediğini söyleyen aile yakını payını diğer aile fertlerine devir edebilir.

Kalıtım İlanı Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Babanız vefat ettikten sonra kalıtım ilanı çıkartmanız gerektiğini söylemiştik. Birinci dereceden akrabalar nüfus kâğıdı örneği ile bulunduğunuz il veya ilçelerde noter veya adliyeden alabilirsiniz. Müracaat ettikten sonra bir hafta içinde kalıtım ilanı belgesini alabilirsiniz.

Kalıtım belgesi 2011 yılına kadar sadece mahkemeler tarafından veriliyordu. Belgeyi alıp sorgulama yapma işlemi bir hafta on günü bulabiliyordu. 2011 yılından sonra noterler kalıtım belgesi vermek için görevlendirildi. Notere giderek kalıtım belgesini almak istediğinizi söyledikten sonra ücret karşılığında bir veya iki gün içinde belgeyi alabilirsiniz.

Noterlerden yapacağınız işlemler ücretlidir. Kalıtım ilanına her sene yaklaşık 10 TL zam gelmektedir. Kalıtım ilanı almak için 2018 yılında belirlenen ücret 136 TL eğer iki tane almak istiyorsanız bu ücret 153 TL’dir.

Online Olarak Babanızın Mal Varlığını Öğrenme?

Ev, tarla, iş yeri gayrimenkul gibi mirasları tapu işlerine giderek öğrenebilirsiniz. Hangi bankada parası varsa dilekçe ile başvuru yaparak öğrenebilirsiniz. Online olarak öğrenmek istiyorsanız www.turkiye.gov.tr adresine girip TC kimlik numaranız ile ilgili bölümlerden işlem yaparak öğrenebilirsiniz.

E devlet üzerinden miras sorgulama hizmeti bulunuyor. E devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına veraset ilamı sorgulama yazarak devam edin. Karşınıza çıkacak ekranda sorgulama sonrası gerekli bilgileri görmüş olacaksınız.

Babamdan Miras Kaldı Ne Kadar Vergi Ödeyeceğim?

Kalıtım belgesi aldınız ve miras sorgulama işlemlerini yaptınız. Eğer babanızdan miras kaldıysa veraset intikal vergisi ödemeniz gerekiyor. 240.000 TL’ye kadar olan miras için %1 vergi ücreti alınıyor. Mirasın tutarı ve cinsine göre bu ücret değişiyor ve %10’a kadar yükselebiliyor.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek 2 TL ücret karşılığında alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr internet adresine aldığınız şifre ile giriş yapın ve güvenlik nedeniyle yeni şifrenizi belirleyin. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın.

E devlet şifrenizi unuttuysanız,

E devlete ilk yaptığınız girişte cep telefonunuzu kaydettiyseniz PTT’ye gitmeden yeni şifre oluşturabilirsiniz. Şifremi unuttum diyerek gerekli bilgileri girdikten sonra şifrenizi yeniden belirleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden şifre belirleyemiyorsanız PTT’ye giderek 4 TL karşılığında ikinci kez şifre alabilirsiniz.

Alo 160 E devlet çağrı merkezini arayarak şifre alabilirsiniz.