Ana Sayfa Birikim Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

0
Paylaş
Altın Hesabı Nasıl Açılır?
Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Ekonomi ciddi iniş ve çıkışlardan geçiyor. Gelirini arttırmak ve birikim yapmak isteyenler altın toplamaya başladı. En değerli yatırım araçları içinde altın yer almaktadır. Evde yastık altında birikim yapacağınıza bankalara giderek altın hesabı açabilirsiniz. Bankada yapacağınız altın birikimiyle birlikte faiz üzerinden gelir elde edebilirsiniz.

Altın birikimi yapmak, kaybettirmez. En çok bilinen yatırım araçları içinde altın yer almaktadır. Uzun vade de birikim sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Çalınma ve kaybolma derdinden kurtulursunuz. Kendinize uygun bankayı seçerek altın birikimine başlayabilirsiniz. Bankaların altın hesapları arasında özellikler ve şartlar bulunur. Bunları dikkatlice okuyun. Vadeli veya vadesiz altın hesaplarından birini seçebilirsiniz.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı; bankalarda birikim için açılan hesap türlerinden bir tanesidir. Altın yatırımı yapanlar veya birikim yapmak isteyen bu hesabı kullanabilir. Gümüş, ziynete eşyası, platif, tüm altın çeşitlerini kullanarak hesap açabilirsiniz.

Bankalara Göre Altın Hesaplarının İsimleri

Ziraat Bankası vadesiz altın mevduatı

Kuveyttürk altın bankacılığı

Türkiye İş Bankası altın mevduat hesabı

Akbank altın hesabı

Yapı Kredi Bankası altın hesabı

Vakıfbank altın çağı hesabı

Garanti BBVA altın hesabı

HSBC altın hesap

Fibabanka altın hesap

Denizbank vadesiz altın hesabı

Altın Hesabı Açma Yöntemleri Ve Çeşitleri

Bol bol altın hesabı çeşitleri bulunmaktadır. Hesaplar arasında fiyat dalgalanmaları oluşabilir. Altın fon hesabı, altın tasarruf hesabı ve altın birikim hesapları vardır. Özelliklerine göre bir tanesini tercih edebilirsiniz. Kararsız kaldığınızda bankanızın şubesine giderek yardım alabilirsiniz.

Altın Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

Bazı bankalar hesap işletim ücreti almaktadır. Şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanırsanız mevduat hesapları üzerinden ek bir ücret alınmamaktadır. Şubesiz bankacılık hizmetlerinden faydalanmayı tercih edebilirsiniz. Elinizde altın varsa bazı bankalar altınları günün şartlarındaki değer üstünden kabul ederek hesabınıza aktarabilir.

Altın Hesabı Açma Yolları

Bankaların altın hesapları, özellikleri ve şartlarını incelediyseniz banka şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz. Altın hesabı açmak için;

Banka şubelerinden,

Bankanın internet bankacılığı üzerinden,

Mobil bankacılık,

Bankaya ait müşteri hizmetlerini arayarak altın hesabınızı açabilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesabı açtınız ve birikim yaptınız. Hayırlı bir iş içinde kullandınız. Birikim yapamıyor ve artık altın hesabını kullanmak istemiyorsanız, hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabınızda altın varsa, günün şartlarına göre o günkü değer üzerinden bozdurup, almanız gerekiyor. Banka şubesi, ATM, internet bankacılığı, mobil uygulama ve telefon bankacılığı üzerinden altın hesabınızı kapatabilirsiniz.

Altın Hesabı Açmanın Avantajları

Birikim yapmanızı sağlar.

Birikim sayesinde yatırım yapabilirsiniz.

Faiz geliri elde edersiniz.

Hırsızlık olaylarına karşı güvende olursunuz.

Altın Hesabı Açmanın Dezavantajları

Fiyat dalgalanmalarından etkilenebilirsiniz.

Vade dışında bozdurduğunuzda değer kaybedersiniz.

Küresel fiyatlarda oluşan etkilerden dolayı fırsatları değerlendiremezsiniz.

2019 Altın Kredisi Veren Bankalar yazımızda…