Ana Sayfa Akbank Akbank Kredi Yapılandırma Başvurusu

Akbank Kredi Yapılandırma Başvurusu

0
Paylaş
akbank kredi yapılandırma başvurusu

Akbank Kredi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ak Bank axsess kredi kartı kullanan banka müşterilerinin biriken kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekmesi sonrası genelde ihtiyaç kredisi çekmek ya da kredi kartı yapılandırma yaparak bu borçlarından kurtulmaya çalıştığı görülmektedir. İhtiyaç kredisi çekerek kredi kartı borçlarının tek kalemde silinmesi belki bir yönü ile daha düşük faiz imkanı sağlamaktadır; ama bankalar bazı durumlarda zaten kart borçlarını geciktiren kişilere bu imkanı tanımadığı görülmektedir.

Bundan dolayı son çare olarak kredi kartı yapılandırma başvurusu yapılmaktadır. Bu yazımızda; Ak Bank kredi kartı yapılandırma faiz oranları, ödeme hesaplama gibi durumlarda değinerek kart borç yapılandırma başvurusu yapacak olanlar için bazı faydalı bilgiler vereceğiz.

Ak Bank Kredi Kartı Borç Taksitlendirme

Ak Bank ile çalışan kişiler kullandıkları kredi kartlarının borçlarını aksatması durumunda mevcut faiz oranları katlanarak artmaya devam edecektir. Kredi kartının gecikme faizi, dönem faizi ve nakdi faizleri ayrı hesaplanmasına rağmen, güncel gecikme faiz oranları %2’yi geçebilmektedir.

Biriken ve gecikmede olan kredi kartının tüm borçları birkaç ayda ödenebilecek durumda ise bu kişinin sicilinin bozulmasına neden olmaz. Ama uzun süre ödenemeyecek ise o zaman kart yapılandırma başvurusunun yapılması hem kara listeye girme tehlikesini ortadan kaldıracak hem de fazla faizin ödenmesini engelleyecektir.

Ak Bank Kredi Kartı Yapılandırma Hesaplaması

Kredi kartı borçlarını yapılandırmaya karar veren kişiler bunun için telefon bankacılığı ile ya da Ak Bank şubelerine giderek kart yapılandırma başvurusunu yapabilir. Telefon bankacılığı ile yapılan kredi kartı taksitlendirme, borç erteleme başvuruları genelde daha düşük faiz imkanı sağladığı için hem şubeden hem de telefon bankacılığı ile görüşerek faiz teklifi alınması daha doğru olacaktır.

Kredi kartı borçlarının faiz hesaplaması kısaca şu şekilde yapılmaktadır. Muhtemel her borç için ortalama faiz oranı ve ödenecek toplam rakamla ile birlikte aylık ödenmesi gereken tutarlar gösterilecektir.

10 Bin TL kredi kartı borcu 48 aylık Taksitlendirme sonrası: Faiz oranı %1,70 Aylık ödeme tutarı 328 TL ve toplam geri ödenecek tutar 15,700 TL.

Kredi Yapılandırma: İş Bankası Kredi Yapılandırma

20 Bin TL Kredi kartı borcu 48 aylık taksitlendirme hesaplaması: Faiz oranı %1,70 aylık ödeme tutarı 657 TL ve 48 aylık taksit sonrası toplam geri ödeme 31, 553 TL olarak hesaplanmaktadır.

10 Bin TL Kredi kartı borcunun 24 ay yapılandırması ve hesaplama; Faiz oranı yine %1,70 ve vade sayısı 24 toplam geri ödeme 12,746 TL iken aylık ödenecek tutar ise 511 TL olarak kabul edilmektedir.

akbank kredi yapılandırma başvurusu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kredi Kartım Bloke Olmuş 

Yukarıda 10 bin TL için hem 24 ay hem de 48 ay vade sayları için hesaplanmış olup aynı zamanda 20 bin TL için ise 48 aylık hesaplama da gösterilmektedir. Farklı borçlar için Ak Bank sitesi üzerinden gerekli hesaplamalar yapılabilir.

Takipte Olan Kredi Kartı Borç Yapılandırması Yapılır Mı?

Geçtiğimiz sene yayınlanan resmi gazete ilanına göre, kredi kartı borcu olan kişilere 72 aya kadar taksitlendirme imkanı getirilmişti; ama bu imkan kart borcu kanun öncesinde var olanlar içindi. Şu anda hem Ak Bank hem de diğer bankalar sadece 48 ay taksitlendirme yapmaktadır. Şu anda takipte olup da kart borçlarını yapılandırmak isteyenler için avukatlık olan ve yasal takibe takılan kişilerin kar yapılandırma başvuruları kabul edilmemektedir. Özellikle Ak Bank takipte olan müşterilerine ait kartların yapılandırma başvurularını kabul etmiyor. Kart yapılandırma başvurusu yapan kişilerin istekleri olumsuz görüldüğünde kendilerine SMS ile bildirilmektedir.

Yapılandırma İçin İstenen Belgeler

Kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler faizi yüksek olsa da son çare olarak kart yapılandırma ve taksitlendirme başvurusu yapmak zorunda kalmaktadır. Bunun için istenen belgeler arasında;

Gelir Belgesi

Kimlik Fotokopisi yeterli olmaktadır.

Bazı bankalar gelir belgesi istemese de Ak Bank şubeden yapılan başvuruların kesin kabul edilmesi için gelir belgesini istemektedir. Geliri olmayana ve sigortalı çalışmayana Ak Bank tarafından yapılandırma onayının vermesi zor olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Yapılandırma 72 Ay başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar