Ana Sayfa Sigorta Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Sigorta Şirketinden Hasar Kayıtlı Araç Nasıl Alınır?

0
Paylaş
sigortadan hasarlı araç nasıl alınır
sigortadan hasarlı araç nasıl alınır

Sigortadan Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Günümüze baktığımızda ailelerde bir veya birden fazla araba bulunmaktadır.Trafiğe çıkan kişi sayısı arttığı için ülkemizde günlük olarak kaza olma olasılığı gitgide artmaktadır.Yoğun trafik olan bölgelerde veya araba oranını yüksek olduğu kesimlerde  kaza meydana gelme olasılığı yüksektir.Kaza büyüklüğüne göre araçlarda oluşan hasar durum tespiti sonucunda pert kayıtlı,hasar kayıtlı ve hurda kayıtlı olmak üzere araç kaza kaydı tutulmaktadır.

Dış ülkelerden ülkemize gelen arabalarda döviz kuru,ÖTV ve KDV den dolayı araba fiyatları yüksektir.Piyasalar böyle olunca da tüketiciler hasar kayıtlı arabaları almak istemektedir. Hasar kayıtlı arabaları alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.Sigorta acentesinden veya şirketlerinden hasar kayıtlı araba almanın yararı arabanın her türlü hasarını öğrenebilme imkanınız bulunmaktadır.Günümüzde birçok sigorta şirketi var.Bu yazımızda sigorta şirketinden araba nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Sigorta Şirketinden Hasarlı Araç Nasıl Alınır?

Hasarlı ve pert kayıtlı araçların sigorta şirketleri ihale usulü ile satışa çıkarmaktadır.Genel olarak sigorta şirketleri kendi web sitelerinden hasar kayıtlı araçları satışa sunmaktadır. Arabayı kazanmanız durumunda satın alma hakkına sahip olabilirsiniz.Teklif verebilmemiz için sigorta şirketlerinin ihale sistemlerine üye olmanız gerekir.Ancak araç özelliklerini üye olduktan sonra bakabilirsiniz.Hangi arabaya ne kadar teklif verilmiş,arabanın özellikleri neler gibi soruların cevabını üye olmanız halinde bulabilirsiniz.Sigorta şirketlerinden hasar kayıtlı araç almak istemeyen vatandaşlar Ziraat Bankası İkinci El Araçlarından da satın alabilirler.Ziraat Bankası İkinci El Satılık Araç nasıl alacağınızı detaylı bir şekilde anlattık.

Almak istediğiniz arabaya teklif verebilirsiniz.Teklif verme işlemini gerçekleştirebilmeniz için bir çok sigorta şirketi teminat olarak belli miktarlarda bir para yatırmanız gerekmektedir.Kazanmamız durumunda kazandığımız aracı almakla yükümlüsünüz.Yatırmış olduğunuz teminatı eğer arabayı almazsanız kaybedersiniz.Teklif verdiğiniz aracı başka bir kişi alması halinde teminat olarak yatırdığınız parayı şahsınıza geri olarak ödenecektir.

sigorta şirketinden hasar kayıtlı araç alma
sigorta şirketinden hasar kayıtlı araç alma

Almak istediğiniz araç sigorta şirketlerinin ihale ve üyelik şartları farklılık gösterebilir.Bu şartları üye olmadan önce detaylı olarak incelemelisiniz.Sigorta şirketinin sistemine üye olduktan sonra teminat yatırmamız istenir.Teminat yatırmayan kullanıcılar teklif verme hakkına sahip değildir.Teminat yatırıldıktan sonra istediğiniz araca teklif vermeye başlayabilirsiniz.Sigorta şirketi tarafından verilen süre sonunda en yüksek teklifi veren kişi arabayı almaya hak kazanır.

Sigorta Şirketlerinden Araç Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar?

Hasarlı araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.Çünkü sigorta şirketlerinden ne kadar piyasa altında araç satışı olsa da bu araçların bir takım sorunları bulunabilir.Araç alırken hasar durumunu iyice tespit edilmeli ne kadar onarım masrafı gideceğini düşünülmeli gibi soruları kendinize sormanız gerekmektedir.Sigorta şirketlerinin ihale sistemine genel itibariyle tamirci veya galericiler katıldığı için ihaleyi kazanmanız halinde bu araçlardan kar etmeniz zor olabilir.

sigortadan hasar kayıtlı araç alma
sigortadan hasar kayıtlı araç alma

Hangi Sigorta Şirketleri Hasar Kayıtlı Araç Satışı Yapıyor?

Ülkemizde faaliyet gösteren büyük sigorta şirketlerinin neredeyse hepsi hasar kayıtlı araç satışı yapmaktadır.Hasar kayıtlı araç satışı yapan sigorta şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • Generali Sigorta
 • Neova Sigorta
 • Işık Sigorta
 • AXA Sigorta
 • SNB Sigorta
 • Anadolu Sigorta
 • Ak Sigorta
 • Güneş Sigorta
 • Ankara Sigorta
 • Halk Sigorta
 • Sompo Japon
 • sigorta

gibi sigorta şirketleri hasar kayıtlı araç satışı yapmaktadır.

Sigorta şirketlerinden araç almak istemeyen vatandaşlar bankalardan da hasarlı araç alabilirler.Örneğin Halk Bankasından satılık çekme belgeli hasarlı araç alabilmeniz için gerekli tüm bilgileri yazımızda anlattık.Sorularınızı Soru – Cevap kısmından sorup öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin