Ana Sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

0
Paylaş
kredi kartı aidatı nasıl geri alınır

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Her bir birey kredi kartı alabilir. Kredi kartı alırken yapılan işlemler sonucu kredi kartı aidatı, dosya masrafı ve hesap işlem ücreti banka tarafından alınır. Alınan bu ücretler bazı bireyleri ekonomik durum açısından zor durumda bırakabilir. Yapılan araştırmalara göre bir yıl içerisinde bankalar müşterilerinden 3.2 milyar lira kart aidatı parası aldılar.

Kredi Aidatı Nedir?

Kredi Kartı Aidatı; kredi kartına sahipseniz, kredi kartı kullanımı, limit, kartın markası tüm bu kriterlere bağlı olarak kredi kartı hesabınızdan bankanız tarafından alınan ücret olarak açıklanmaktadır.

Kredi Aidatı Geri Alınabilir Mi?

Kredi kartı aldınız ve kredi kartı aidatı ücretini ödediniz. Peki, kredi aidatı için ödediğiniz parayı geri almak mümkün mü? Bankalar tarafından müşterilere yapılan açıklamalarda kredi kartı aidatı altında alınan paraların yasal olduğunu ve geri ödenmeyeceği söyleniyor.

Yargıtay 13.’üncü Hukuk Dairesi tarafından yapılan son karar göre; kredi kartı aidatların geriye dönük alınabileceği söyleniyor. Kredi kartı alıp, kredi aidatı ödeyen bireyler son 10 sene içerisinde bankalara ödedikleri paraları geri alabilecek.

kredi kartı aidatını geri alma yolları

Kredi Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı aidatını almak için birkaç farklı yöntem var. Kredi kartına sahip olan bireylerin yapmaları gereken ilk işlem kredi kartı aldığı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı aidatı için ödeme talebinde bulunmak. Bankaların bazıları olumlu, bazıları olumsuz, bazıları da müşterilerini uğraştırabiliyor. Bazı bankalar kredi kartının kapatılması ve banka ile ilgili ilişkinizi kesmek ile tehdit edebiliyorlar. Bankalardan müşterilerini kaybetmek istemiyor. Bu durumda ücretin iptali ya da ortak bir yol bulunur.

Bankanın müşteri hizmetlerini aradınız ancak herhangi bir cevap ya da ortak bir yol bulamadıysanız, bankanıza kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Yazdığınız dilekçeyi iadeli-tahhütlü dilekçeyi alan kişinin eline doğrudan ulaşacaktır. Kredi kartı borcunuz var ve borçlarınızı gecikmeli ödüyorsanız, kredi kartı aidatı ücretini alamayabilirsiniz.

Kredi kartı aidatı ücretini geri almak için bankanın müşteri hizmetlerini aradınız ve itiraz dilekçesi yazdınız ancak olumlu cevap alamıyorsanız, kredi kartına ait 10 yıllık ekstre, kredi kartı sözleşmesi, Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine gönderilen davalar 1 ile 3 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır.

Kredi Kartı Aidatı Kimlerden Alınmaz?

Kredi kartının aidat ücretleri bazı müşterilerden talep edilemez. Öğrenci iseniz ve öğrenci kartınız bulunuyorsa ve bir de otomatik fatura talimatı vermiş olmanız halinde bankanın bireysel emeklilik ya da başka bir hizmetlerinden yararlanıyorsanız bankalar hesap işletim ücreti istememektedir. Her bankanın farklı şartları vardır. Konu hakkında bilgi almak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Akıllı Kumbara başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.Çünkü hem ebeveynler için hemde çocuklar için faydalı bilgiler mevcuttur. Bizce okumalısınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin