Ana Sayfa Finans Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

2
Paylaş
Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

Sosyal Güvenlik mevzuatına göre; engelli kişilere, çalışırken beden gücünü kaybeden kişilere erken emeklilik ya da malulen emeklilik hakkı ortaya çıkıyor. Kanser hastaları için de aynı mevzuat düzenlenerek erken emeklilik ya da malulen emeklilik hakkı oluyor. Kanser hastalarında kanserin türüne ve süresine göre emeklilik farklılık gösterebiliyor.

Kanser Hastalarında Aranan Şartlar

Erken emeklilik ve malulen emeklilikte kanser hastalarına da öncelik veriliyor. Erken ya da malulen emeklilik kanser hastalarına ekonomik açıdan destek sağlamış oluyor. Kanserin türü ve süresine göre emeklilik değişiklik gösterebiliyor.  Sigorta ve prim sayısına göre koşullara sahip olan bireyler belirli bir süre malul sayılarak emekli maaşı alabiliyor. Bu belirli süre genel de 18 ay, bazı özel durumlarda 12 ay-24 ay arasında değişiklik gösterebiliyor.

Kanser hastaları erken emeklilik ya da malulen emeklilikten yararlanabilmesi için öncelikle hastalığın teşhisi, akabinde 1 yıl içinde başvuru yapması gerekiyor. Diğer malulen emeklilik koşullarına bakıldığında uygulanan %60 sağlık kurulu raporu aranmaz, kişilerin aylığı bağlanır.

Maaş alındıktan sonra kişinin kanser hastalığı sonucu bedensel gücünü kaybettiği değerlendiriliyor. İş gücü kaybı %60 ya da üzerindeyse kişinin aldığı malulen emeklilik aylığı devam ediyor. Kişinin hastalığının %60 veya altına iner ve iyileşme aşaması olduğunda ödenen maaş kesilir.

kanser hastalarına 18 ay malulen maaş

Hangi Kanser Türleri Maaş Alabiliyor

İyi huylu derinin bazal hücreli kanseri ve tiroid kanseri dışında olan tüm malign kanser hastalıkları teşhis edildiğinden itibaren 18 ay süresinin tamamında maaş ödenir. Sağlık durumuna göre maaş kesilir ya da ödemesi devam edilir.

Kök hücre nakli ya da kemik iliği ile birlikte olan lenfomalar nakil yapıldıktan sonra en az 12 ay maaş ödeniyor.

Akut lösemi hastaları tanı aldıktan sonra ya da replas tarihinden itibaren en az 24 ay, kemik iliği veya kök hücre naklinden sonra ise 12 ay sayılır ve maaş ödenir.

Bazı hastalar ise Allojenik transplantasyon (organ nakli, organ aktarımı) işlemi yapılabilir. Bu tür hastalarda yapılan operasyonda nakil tarihinden itibaren en az 12 ay maaş ödenir.

Türkiye’de bir çok kanser hastası vardır. Çoğu kanser hastasının bilmediği bu emeklilik, malulen emeklilik, maaş alma yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu durumda daha verimli hale getirilmiştir.

kanser hastaları, maaş imkanı, malulen emeklilik, sosyal güvenlik, mevzuat, kanser türleri, maaş ödemesi

Vodafone Faturalı Hat Üzerinden Kredi cekeceğinizi söylesek inanır mıydınız?Evet doğru duydunuz Vodafone faturalı hat üzerindne kolayca kredi çekebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin