Ana Sayfa Krediler Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler Mi?

Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler Mi?

0
Paylaş
Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler Mi?
Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler Mi?

Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler Mi?

Günümüzde bankalar tarafından kişilere birçok kredi seçeneği sunulmaktadır. Fakat alırken her ne kadar kolay olsa da ödeme aşamasında gelince birçok insan para bulup kredi taksitini ödeme aşamasında zorlanmaktadır. Kişiler borçlarını ödeyemediği takdirde bankalardan kendilerine uyarı gelmektedir. Gelen uyarı sonrasında herhangi bir ödeme işlemi yapılmadığında belirli bir süre sonra kişi banka tarafından borçlu olarak sisteme kaydedilir. Bunun sonucunda ödemediğiniz taksitler borç hanenize işlenmeye başlanılır ve kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir. Krediyi çeken kişi eğer evli ise eşinin kredi notunun bu olumsuz durumdan etkilenip etkilenmemesi gibi durumlar söz konusudur. Tam olarak etkilenir ya da etkilenmez gibi bir tutumda bulunmak doğru bir bilgi değildir çünkü eşlerin arasındaki sözleşmeler bu duruma yön veren başlıca etmenlerdir.

Kredi Notu Kişi İçin Ne Derece Önemlidir?

Kredi notu kredi çeken insanlar için bankalar tarafından temel alınan önemli bir bilgidir. Kredi notunuzun düşmesi durumunda bir dahaki kredi alım işleminizin olumlu sonuçlanmaması muhtemeldir.

Eşinin Banka Borcundan Dolayı Kişinin Yaşayabileceği Olumsuzluklar

Eğer kişinin eşinin bankalar tarafından aldığı krediyi geri ödeyememesi sonucunda bankalara borcu varsa ve eşler arasında yapılan sözleşmede de iki kişinin de bütün bunlardan etkileneceği belirtilmiş ise banka borcundan her iki tarafta yükümlüdür. Eşinin banka borcu yüzünden ailenin evine haciz gelme durumu, icara takibi durumu gibi olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Bunun dışında borçlu olan kişinin eşinin herhangi bir banka hesabında para varsa bu paranın borcun bir kısmının ödenmesi için kullanılması gerekmektedir.

Eşimin Kredi Borcu Beni Etkiler Mi?

Eşinizin bankalara olan kredi borcu sizin maaşınıza herhangi bir haciz işlemi uygulanmamaktadır.Tabiki bazı durumlarda bu değişmektedir.Bireysel olarak çekilen kredilerde her ne olursa olsun sizin maaşınıza haciz işlemi uygulanmamaktadır.Fakat ortak olarak kredi çekmeniz halinde mahkeme bankayı haklı görerek eşinizin maaşına haciz işlemi uygulandıktan sonra sizin de maaşınızın 1/4 ‘üne haciz uygulanabilir.Böyle bir durum ile karşılaşmanıza halinde ayrıca sicilinize işlenerek kredi notunuz düşecektir.

Şimdilerde ise konut veya taşıt kredisi çekileceği zaman eşinizin razısına başvurulmaktadır.Eğer eşiniz kredi işlemini onaylamaması halinde kesin suretle kredi çekemeyeceksiniz.Yani eşinizin haberi olmadan çekmiş olduğunuz krediden eşinizde sorumlu olacaktır.Kredi ödenmediğinde haciz konulacaktır.

Eşinizin kredi borcundan dolayı icralık ve ya avukatlık bir durumunuz varsa İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalardan kredi çekebilmeniz mümkündür…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin