Ana Sayfa Konut Kredileri Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Konut Kredisi Verilir

Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Konut Kredisi Verilir

0
Paylaş
Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Konut Kredisi Verilir
Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Konut Kredisi Verilir

Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçına Konut Kredisi Verilir?

Konut kredisine başvuru yaparak ev almak istiyorsunuz. Peki, bankalar alacağınız evin % kaçına kadar kredi verirler, alacağınız ev kredisi için ne kadar peşinat ödemeniz gerekiyor? Eğer bu sorulara cevap bulursanız konut kredisi alabilirsiniz.

Hayal ettiğiniz bir ev almak istiyor ancak paranız eksik. Bankaları kullanarak konut kredisi alabilirsiniz. Konut kredisi için önemli birkaç nokta var. Ev alacaksınız, paranız yeterli değil. Bankaları kullanarak konut kredisi alabilirsiniz ancak, bankaların konut kredisinin tamamını vermezler. Konut kredisi alırken mutlaka peşinat ödemelisiniz. Bankalarda konutun değerini belirler, verilen peşinatı dikkate alır ve vereceği kredi miktarını açıklar. Bankaların tamamının vereceği konut kredisi aşağı yukarı birbirine yakındır.

Konut Kredisi İçin evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Ev almak istiyorsunuz ancak paranız yeterli değilse bankalardan kredi alabilirsiniz. Bankaların faiz oranları ve vade seçeneklerini inceledikten sonra istediğiniz bankaya almak istediğiniz bankayı söylemeniz gerekiyor. Banka anlaşmalı olduğu eksper ile evi inceler ve değerini tespit edip, size açıklar.

Evinizin ekspertiz değeri banka tarafından size verilecek kredi miktarını belirler. Konut kredisi için belirlediğiniz kredi miktarı beklediğiniz gibi olmayabilir. Ekspertiz değeri eksperin belirlediği değerin %80’i kadar kredi verebilir. Geri kalan %20’lik kısım için peşinat ödemeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Almak İçin Gereken Peşinat Miktarı Ne Kadar?

Ekspertiz değeri için belirlenen %80 ev değerinin geri kalan kısmı için peşinat olarak verilir. %20’nin üzerinden peşinat ödemek istiyorsanız, bunu belirtin. Bu durumda ödeyeceğiniz kredi miktarı azalır.

Ekspertiz Ev Değeri Belirleme Örneği

Örnek verelim. Almak istediğiniz evin değeri 100.000 TL. Konut kredisi almak için bankaya kredi başvurusu yaptınız. Ekspertiz evin değeri için inceleme yapar. 20.000 TL peşinat ödersiniz. Bankadan 80.000 TL kredi kullanmış olursunuz. Ev fiyatları arttığı için ödemeniz gereken peşinat değişebilir.

Düşük faizli konut kredisi veren bankalar adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar…

Konut Kredisi Peşinatı Parası Nasıl Biriktirilir?

Konut kredisi almak istiyorsanız, öncelikle birikimlerinizi ve ödeme koşullarınızı tekrar gözden geçirin. Ev almak için yeterli parayı biriktirdiniz. Ödeme koşullarınız iyiyse, bankaya giderek konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ev almak için herhangi bir peşinatız yoksa maaşınızın %40’ını keserek bankada biriktirebilirsiniz. Gerekli olan peşinatı biriktirdiğinizde, bankaya giderek konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Ekspertiz değerine göre konut kredisi veren bankalar
Ekspertiz değerine göre konut kredisi veren bankalar

Konut Kredisi İçin Peşinat Kredisi Var Mı?

Konut kredisi almak için peşinat ödemeniz gerekiyor. Peşinat biriktiremezseniz, ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Ödeme koşullarınız iyiyse; ihtiyaç kredisini peşinat olarak gösterip, konut kredisi alabilirsiniz.

Konut Kredisi İçin Aylık Ödeme Seçenekleri Nasıl Belirlenmeli?

Konut kredisi almak istiyorsanız, birikimlerinizi ve bütçenizi kontrol edin. Bankaların faiz oranları ve vade seçeneklerini araştırmalısınız.

Ödeme yapabileceğiniz taksitler ile ödeme yapmadığınızda iki taksit arka arkaya ödenmediği takdirde borcunuzun tamamı hemen ödenmesi gereken borç aşamasına alınıyor.

Ziraat Bankası konut alacak bireyler için konut kredileri faizlerini düşürdü.Detaylar yazımızın devamında…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin