Ana Sayfa Finans Çalışan Anneye 7500 lira Devlet Desteği

Çalışan Anneye 7500 lira Devlet Desteği

0
Paylaş
Çalışan Anneye 7500 lira Devlet Desteği
Çalışan Anneye 7500 lira Devlet Desteği

Çalışan Anneye 7500 lira Devlet Desteği

Devlet tarafından çalışan annelere doğum yardımı olarak 300 ile 600 lira,süt parası olarak da 149 lira iş göremezlik parası verilmektedir.Şimdi ise devlet yarım gün çalışma koşuluyla çalışan annelere devlet destekleri 7500 liraya kadar çıkmaktadır.

Çalışan annelere devlet desteği verdiğini haberlerinde yer alan Posta gazetesine göre çalışan annelere devlet maddi olarak destek sağlıyor.Doğum yapan anne devletten 4 farklı şekilde ödeme alabilmektedir.İlk yardım doğum parasıdır.Anne ilk doğumu yaptıktan sonra devletten 300 lira,ikinci doğumdan sonra 400 lira üçüncü  ve sonraki durumlarda ise 600 lira devlet desteği alabiliyor.Bir diğer devlet tarafından verilen ödeme doğum yapan annelere sütü ve emzirme parası vermektedir.

Çalışan Anneye Devlet Desteği İçin İstenen Koşullar

Çalışan anne devletten doğum parası alabilmesi için zaten çalışıyor olması gerekmektedir.Ya da kendi işini yapıyor veya eşinin kendi işini yapıyor olması yeterli olabilmektedir.Asgari ücrete göre belirlenen süt parası her yıl değişmektedir. 2018 yılı itibariyle çalışan annelere verilen süt parası 133 liradan 149 liraya çıkmıştır.Ayrıca çalışan anneler doğum izninde çalışmadıkları dönemin parasını iş göremezlik ödeneği altında  devlet’ten alabilmektedir.Bu tutar ise en az 5 bin 50 liradır.

Sigortalı olarak çalışan anneler doğum yapmaları halinde analık izni olarak ilk doğumlarında 2 ay ,ikinci  doğumlarında 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay yarım gün çalışıp tam maaş alabilecekler.Eğer doğan bebek engelli olması halinde  analık izni 12 ay olarak uygulanabilecek.Çalışan anneler böylece yarım gün çalışıp çocuklarınla daha fazla zaman geçirebilecekler.

İş verenler bayan personelleri doğum yapmaları halinde yarım gün çalışmaları haliinde tam maaş ödemeleri istememektedir.Yarım gün çalışıldığı için işveren sadece yarım gün parasını hesaplarına yatıracak.Geri kalan yarım gün İŞKUR tarafından devlet desteği olarak çalışan annelere verilecektir.Haktan yararlanmak isteyen çalışan anneler analık izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Burgan Bank Konut Kredisi başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.Burgan bank konut kredisi hakkında detaylı bilgiler mevcuttur.İyi okumalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin