Ana Sayfa Krediler Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

0
Paylaş
Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı ya da kredi borcunuzu ödemediğiniz takdirde hapis cezası olur mu? Nakit para ihtiyacı olduğunda insanların para alacağı en iyi yer bankadır. Birçok kişi nakit ihtiyacını karşılamak için bankaları tercih eder. Bazı kişiler kredi alamasa da kredi kartları öğrencisinden, yaşlısına kadar var. Aldığı kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen ve bankalarla sorun yaşayan milyonlarca insan bulunuyor. Borç ödenmediğinde ne olur? Birçok kişi de hapis cezası alacağından dolayı korkuyor. Tüm ayrıntıları yazımızın devamında anlattık.

Bankalardan aldığınız kredi ya da kredi borcundan dolayı yasal takip sürecinde olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Borcunuz ödenmediğiniz takdirde yasal takibe girmişseniz, banka ya da avukatlar sizi arayacaktır. Banka borcunuzun üstünden uzun zaman geçmişse varlık şirketleri de sizinle iletişim kurabilir. Banka veya avukat sizi arar ve borcunuzun ödenmesi gerektiğini söyler. Borcunuzu ödemek için 7 gün süreniz bulunmaktadır. Banka şubesine giderek ödeme gücünüzün olmadığını ve taksit (yapılandırma) imkânı olup olmadığını sorabilirsiniz. Taksit seçeneği sunulursa belirtilen tarihlerde taksitlerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekiyor.

Tüm işlemleri yaptınız ancak ödemelerinizi tekrar yarıda bırakıp ödemediyseniz, banka sizinle iletişim kurar. Mal varlığı olup olmadığını sorgular. Mal varlığınız varsa bunu satarak, borcunuzu sizden tahsil edecektir. Sigortalı olarak çalışıyorsanız, maaşınıza haciz konulur. Maaşınızın sadece 4/1’ine haciz koyulur.

Mal varlığınız ve sigortalı işiniz yoksa banka sizden borcunu tahsil edemiyorsa, korkulacak bir durum yok. T.C. Anayasasının 38.’inci maddesinin 8.’inci fıkrasında şöyle deniliyor;

Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz ibaresi yer almaktadır.

Son uyarı;

Tüm anlatılanlardan dolayı kendinizi rahat bir tavra sokmayın. Banka sözleşmeleri uzundur. Kredi ya da kredi alırken dikkatlice okumalısınız. Hapis cezasına mağdur kalabilirsiniz. Banka çalışını yapılandırma var, şu imkânlar bulunuyor dese de kesinlik sözleşmeyi kendiniz okuduktan sonra imzalayın.

Banka kredi borcunun yanında senet imzaladıysanız neler olabileceğini öğrenmek ister misiniz? Senet İmzaladım Ödemezsem Ne Olur? adlı yazımızı okuyabilirsiniz…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin