Ana Sayfa İhtiyaç Kredileri Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Veren Bankalar

0
Paylaş
Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?
Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Arsa veya Tarla İpoteği İle Kredi Başvurusu Yapılır Mı?

Genel itibarı ile bankalar kredi çekmek isteyen müşterilerin en çok dikkat ettiği noktalardan birisi kredi notunun yüksek olup olmadığıdır.Bankaların kredi vermeleri için belirli bir kriterleri mevcuttur.Kredi notu düşük olan bireyler yüksek meblağlarda kredi çekmek istediklerinde büyük ihtimal ile kredi alamamaktadır.Eğer vatandaşların arsa,tarla gibi ipotek edebilecekleri malları varsa bu sefer bankalar kredi notu düşük olan bireylere de kredi çıkarabiliyor.

Kredi notu düşük olan bireyler bankalardan orta veya yüksek meblağlarda kredi çekebilmek için ev,konut,arsa veya tarla gibi taşınmazlarını  bankaya ipotek ederek kredi çekme olanaklarını güçlendirmektedir.Eğer bu tür malları bulunmayan vatandaşlar kredi almaları çok zordur.Alınan krediyi taşınmazları ile ödeyeceklerine dair bankaya güvence vermektedir. Banka ise verdiği krediyi güvence altına aldığından dolayı kredi notuna bakmaksızın krediyi bireylere temin edebilirler.Bu yazımızda arsa,tarla gibi mal varlıkları bulunan vatandaşların kredi notu ne olursa olsun bankalardan kolayca nasıl kredi çekebileceklerini anlatacağız.

Tarla,Arsa İpoteği İle Kredi Nasıl Çekilir

Bankalardan kredi çekebilmek için bir çok mal varlığınızı bankalara ipotek olarak gösterebilirsiniz.Kredi notunuz düşük ise muhtemelen sizden ipotek edebileceğiniz mal varlığınız olup olmadığını soracaklardır.ilk başta ev veya araba gibi mal varlıklarının yanı sıra tarla arsa gibi taşınmazları da bankaya ipotek olarak gösterebilirsiniz.Ev,araba gibi aynı şekilde tarla,arsa da gayrimenkul olarak ipotek işlemi görmektedir.Aksi halde kredi taksitlerinin veya tamamının ödenmemesi durumunda kredi aldığınız banka ipotek gösterdiğiniz tarla,arsa gibi taşınmazlara icra yoluyla el koyma hakkına sahip olacaklardır. Eğer bankadan alınan krediyi herhangi bir ödeme yapmamışsanız ipotekli olan arsaya tamamı ile banka sahip olabilecektir.Böyle bir durum ile karşılaşırsanız ipotek gösterdiğiniz arsa veya  tarlayı elinizden kaybedebilirsiniz.

arsa veya tarla ipoteğine kredi veren bankalar
arsa veya tarla ipoteğine kredi veren bankalar

Tarla,Arsayı İpotek Olarak Gösterebilme Şartları

Bankalar arsa veya tarlayı bazı şartlar durumunda ipotek olarak gösterebilmelerine izin vermektedir.Bankaların tarla veya arsa ipotek şartları nelerdir?

  • Öncelikle Kredi başvurusunda bulunan kişiyi 18 yaşından büyük olması gerekmektedir, Bankaya ipotek olarak gösterilen taşınmazların belediye sınırları içerisinde olması gerekir.
  • Daha önceden bu arsa veya tarlanın herhangi bir ipoteğinin olmaması şartı aranmaktadır.
  • Ayrıca ipotek olarak gösterilen taşınmazların istediği bir orta veya icralık durumunun bulunmaması gerekmektedir.
  • Kredi başvurusunda bulunan bireyin tarla veya arsa kendisinin üzerine ya da 1. dereceden akrabalarının üzerinde olması gerekir.
  • En son olarak da ipotek olarak gösterilecek arsanın maddi olarak bir ederinin olması istenmektedir.

Tarla ve Arsa İpotek İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Eğer tarla veya arsanızı ipotek olarak göstermek istiyorsanız normal kredi sırasında istenen belgelerin yanı sıra arsa veya tarlanın tapusu ile birlikte arsanın ekspertiz raporunun yanınızda götürmeniz gerekmektedir.Bankalar ekspertiz raporunun %75’ine kadar kredi olanağı sağlamaktadır.Bankadan bankaya veya bireylerin durumlarında dolayı bu kredi miktarı değişebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar.Her hangi bir olması halinde Soru – Cevap kısmından sorabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin